Domuz bağıyla 20 kişiyi öldürmekle suçlanan 4 hizbullahçı serbest!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Domuz bağıyla 20 kişinin öldürülmesi ve 31 kişinin yaralanması suçundan yargılanan 4 Hizbullahçı serbest bırakıldı.

Diyarbakır’da Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi eski Genel Sekreteri İbrahim Sarı’nın da aralarında olduğu 20 kişinin öldürülmesi, 31 kişinin de yaralanması eylemlerine katılan 4 Hizbullahçının “yargılamanın yenilenmesi” ile “infaz durdurma” kararı verilerek, serbest bırakıldıkları ortaya çıktı. 

Sözcü gazetesinin haberine göre söz konusu cinayetleri işleyen hükümlü Hizbullahçılar hakkında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) normlarınca uzun tutukluluk süresi, işkence ve avukatsız yargılama gibi nedenlerle “yargılamanın yenilenmesi” kararı alındı. Karar sonucu Siraç Şanlı, Muhammet Ömer Faruk Aydın, Mehmet Emin Can ve Feysel Gürses hakkında infaz durdurma kararı verilerek, faillerin 4’ü de tahliye edildi.

 Bir gün bile tutuklu kalmadı  

Hakkında müebbet hapis istenen ve 25 yıldır aranan Siraç Şanlı, Hizbullahçıların toplu tahliyelerini, yakalananların kısa süre sonra serbest bırakıldıklarını duyunca, kendi isteğiyle adliyeye gelerek teslim oldu. İfadesi alınan Şanlı, bir gün bile tutuklu kalmadan serbest bırakıldı. 

Şanlı, ifadesinde kendisi aleyhine yüzlerce sayfalık ifade veren, tetikçileri tanımadığını ileri sürdü. Mahkeme, hakkında birleştirme kararı verilen üç ayrı dava dosyası bulunan, yakalanan tetikçilerin teşhis ve ifadelerinde aleyhine yüzlerce sayfalık ifade olan Şanlı hakkındaki yakalama kararını, 11 Şubat 2020 günü kaldırıp serbest bırakılmasına karar verdi.

Tek bir gün bile tutuklu kalmayan Şanlı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Domuz bağıyla 20 kişiyi öldürmekle suçlanan 4 hizbullahçı serbest!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir