Eğitim Sen: Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem bölgesinde kimsesiz kalan çocukların tarikat ve vakıflara verisine dair iddialara yönelik açıklama yapan Eğitim Sen Van Şubesi Kadın Sekreteri Funda Demir, ” Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir” dedi

Eğitim Sen Van Şubesi depremden etkilenen ve refakatsiz kalan  çocukların vakıf ve özel kişilere teslim edilmesi ile Diyanet İşleri Başkanlığının evlat edinilen çocuklarla ilgili yaptığı açıklamaya yönelik basın toplantısı gerçekleştirdi.

Sendika binasında yapılan açıklamayı Eğitim Sen Van Şubesi Kadın Sekreteri Funda Demir Bozkurt okudu.

‘Kabuledilemez’

Depremin ilk günlerinden bu yana depremzede çocuklara devlet tarafından sahip çıkılmadığıyla ilgili iddialar ortaya atıldığını dile getiren Bozkurt, “Bu iddialara ilişkin daha önce açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ‘Deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsız çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır’ derken bizler bu çocukların bazılarının deprem bölgesinden alınıp İHH’nın ‘ayarladığı’ evlere taşındığını öğreniyoruz. Bunları doğrulayanların ailenin rızası vardı şeklindeki bahanelerini de asla kabul etmiyoruz. Kaldı ki bu çocukların birçoğunun ebeveynlerini kaybettiği gerçekliği ortada dururken… Depremzede ve kimsesiz olabileceği düşünülen çocukların tarikatlarla ilişkili olabilecek bir derneğe teslim edilmesi asla kabul edilemez” dedi.

“Bizler çocuklarımızın yaşadığı bu trajedinin tarikatlar tarafından istismarına asla müsaade etmiyoruz” diyerek sözlerini sürdüren Bozkurt. “Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir” 

‘Bu hizmetler ancak devlet tarafından yapılabilir’

  Refakatsiz kalan çocukların korunmasına ilişkin hizmetlerin ancak devlet tarafından ve yargı kararına dayalı olarak yapılabilecegini hatırlatan Bozkurt, “Bu hizmetin, protokol adı altında yapılan düzenlemelerle özel kişilere, vakıf ya da derneklere verilmesi asla mümkün değildir. Bu durumdaki çocuklarla ilgili tüm iş ve işlemlerde çocukların üstün yararlarının gözetilmesi ve en yüksek koruma hizmetlerinden yararlandırılmaları devletin temel görevleri arasındadır çocukların sosyal hizmet kuruluşları dışında tutulmasının hukuki ve cezai sorumluluğu doğacaktır. Buradan tüm kamuoyuna bu konunun takipçisi olacağımızı duyurmak istiyoruz”şeklinde konuştu.

‘Şeffaf bir şekilde paylaşılsın’

Bozkurt açıklamasını şöyle sürdürdü: “Deprem bölgelerinde arama ilanı verilen ve refakatsiz çocuklara ilişkin yapılan çalışmaların bir an önce şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması ve depremden etkilenen bu çocukların maruz bırakıldıkları hak ihlallerinin önlenmesi gerekmektedir. Bu ihlallerin sonuçlarının onarılmasının devletin birincil yükümlülüğü olduğu da unutulmamalıdır. Bir an önce depremde ailesinin tamamını kaybeden çocukların durumuna yönelik ciddi bir takip sistemi kurulmalıdır.

Diyanetin ‘Evlatlık’ açıklaması 

Açıklamanın devamında Diyanet Başkanlığının konuya ilişkin daha önce yaptığı aciklamaya da değinen Bozkurt şunları söyledi: “Diğer taraftan, sosyal medyada ‘depremzede çocuklara koruyucu aile’ kampanyaları başlatılırken, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun sitesinde, ailelerin evlat edindikleri çocuklara, ‘Öz evlat gibi davranmasının” doğru olmadığı ve “Evlat edinenle evlatlık arasında evlenme engeli olmadığı’ açıklanmıştır. Evlat edinme dendiğinde maalesef ki Diyanet’in aklına gelen evlilik ve miras gelmiştir. Bu Diyanet’in çocukların cinsel istismarının önünü açan ilk açıklaması değildir. Daha önce Diyanet Vakfı yayınlarında ‘evlilikte alt sınırın kızlarda 9, erkeklerde 12’ olarak belirtildiği ortaya çıkmıştı hatırlarsanız. Ve 6 yaşından itibaren yıllarca cinsel istismara maruz kalan H.G.K.’nın duruşmasının üzerinden daha bir ay bile geçmediğini hatırlatmak isteriz. Diyanet çocuğu olmayan ailelerin kimsesiz çocukları büyütmek üzere yanlarına almalarında bir sakınca görmemekle beraber “evlat edinenle evlatlık arasındaki bu ilişki sebebiyle evlenme engeli olmadığı gibi evlatlığın kendi öz anne babası yerine, evlat edinenlerin nesebine kaydedilmesi de caiz değildir” demektedir. Bu ifadeler hukuka ve Medeni Kanun’a aykırıdır ve bu açıklamaları yapanlar hakkında derhal işlem başlatılmalıdır.

‘Çocukları koruyacağız’

Açıklamanın sonunda Bozkurt şöyle konuştu, “Bizler, enkazımızı kaldırmaya, yaralarımızı nasıl saracağımızı düşünürken birileri maalesef ki depremden kurtulan çocukları istismar etmenin planlarını yapmaktadır. Onlara buradan sesleniyoruz; siz ne evlat edinin ne koruyucu aile olun… Bizler çocuklarımızı sizden koruyacağız ve çocuklarımızı asla sizin karanlık zihniyetinize teslim etmeyeceğiz.

   Depremlerin ardından dayanılmaz bir acı yaşarken, hayata yeniden nasıl başlayacağımızı bilemez bir haldeyken her şeye rağmen azda olsa umudumuzu yeşerten bu çocuklarımızı asla kaybetmeyeceğiz. Bu nedenle daha fazla hak ihlaline maruz bırakılmaması için depremden etkilenen bu çocuklarımızın takipçisi olduğumuzu buradan tüm kamuoyuyla paylaşıyor ve tüm kamu görevlilerini sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz”

Serhat News 

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Eğitim Sen: Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir