El ayakları donan 12 göçmen Van’da tedavi altına alındı

featured
Yurda yasa dışı yollarla girmeye çalıştıkları sırada yaralanan ve güvenlik güçlerince Van Eğitim Araştırma Hastanesi'ne getirilen düzensiz göçmenleri tedavi eden sağlık çalışanları, giyim, gıda gibi ihtiyaçlarını da karşılıyor. ( Emre Ilıkan - Anadolu Ajansı )
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van’a sınır bölgesinde geriş yaparken, soğuk havadan dolayı el ve ayaklarında yanıklar oluşan 12 göçmen hastanede tedavi altına alındı.

Savaştan kaçarak Van üzerinden ülkeye giriş yapan 12 göçmen soğuk havadan dolayı el ve ayaklarında yaralar oluştu.

Göçmen kaçakçıları tarafından dağ yollarından getirildikleri sırada el ve ayaklarında soğuk yanıkları oluşan 12 düzensiz göçmen, Van Eğitim ve Araştırma Hastanesine ulaştırıldı.

Yaklaşık iki aydır hastanede tedavi gören göçmenlere müdahale eden sağlık çalışanları giysi, gıda gibi ihtiyaçlarının karşılanmasına da destek sağladı.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Remzi Sarıkaya, gazetecilere, göçmenlerin tedavi için hastanelerine getirildiğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının tıbbi müdahalenin yanı sıra, tedavisi uzun süren göçmenlerin gıda ve giysi gibi ihtiyaçlarını da karşıladığını belirten Sarıkaya, şunları kaydetti:

“İnsani boyutta düşünüldüğünde takdire şayan bir davranış. Hastanemiz genelinde böyle bir duyarlılık var. Bunu deprem döneminde yoğun şekilde yaşadık. Hastanemize getirilen düzensiz göçmenlerin tedavileri yapılıyor. Böyle vefalı, insani duyguların ön planda olduğu bir çalışmaya şahitlik etmek gurur verici. Sağlık çalışanlarımıza teşekkür ederim.”

Psikolojik destek sağlandı

Hemşire Mürşide Güneş ise tedavisi devam eden  göçmenlere aynı zamanda psikolojik destek de verdiklerini anlatarak, “Kimsesiz olduklarını hissetmelerini istemedik. Buraya getirildiklerinde üstlerindeki kıyafetler dışında yanlarında hiçbir şeyleri yoktu. İlk olarak tıbbi müdahalede bulunduk. Daha sonra giysi, gıda gibi birçok ihtiyaçlarını mesai arkadaşlarımızla karşıladık. Bazı kuruluşlardan da destek aldık.” diye konuştu. (AA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
El ayakları donan 12 göçmen Van’da tedavi altına alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir