1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Erzurum’da ‘ucuz et’ kuyruğu eziyete dönüştü!

Erzurum’da ‘ucuz et’ kuyruğu eziyete dönüştü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erzurum’da Et ve Süt Kurumu’ndan ucuz et almak isteyenler sabahın ilk ışıkları ile birlikte sıraya giriyor. Gez Mahallesi’ndeki şubeye gelenler ise yaşadıkları eziyete tepki gösteriyor.

Et ve Süt Kurumu’nun Gez Mahallesi’ndeki şubenin önü her sabah yüzlerce kişi ile dolup taşıyor. Çoğu kişi daha hava aydınlanmadan sıraya giriyor. Amaçları kilosu 180 liradan satılan etten alabilmek. Duvar’dan Emrullah Bayrak saat 06.30 itibariyle dahil olduğu et kuyruğunda gözlemlediklerini ve kuyruktakilerin tepkisini kaleme aldı. Kuyrukta bekleyenlerin bir kısmı çekim yapılmasından rahatsız olsa da bazıları “Çeksin, halimizi göstersin, ayıptır” diyor.

Sıra numarası dağıtılıyor

Kentte Et ve Süt Kurumu’nun toplam iki satış mağazası bulunuyor. Zaman ilerlerken kurumun şubesine ait etleri taşıyan araç yanaşıyor. Bu sırada çekim yaparken kuyrukta bekleyenler ikiye ayrılıyor. Çekim yapılmasını isteyen de var, kameranın kaldırılmasını söyleyen de… “Neye çekirsen gardaş?” “Bırakın çeksin, sıkıntılarımızı görsünler…” Sırada bekleyenlerin çoğunu emekliler oluşturuyor. Bir kilo kıyma yerine iki kilo kıyma alabilmek için birçoğu eşiyle birlikte gelmiş. Çocuklarıyla kuyruğa girenler de var.

Erzurum’da ‘ucuz et’ kuyruğu eziyete dönüştü! - et kuyrugu

Şubenin kapısına “Lütfen isim listesi oluşturmayınız. Kabul edilmeyecektir”, “Lütfen ikinci kez sıra istemeyiniz” şeklinde uyarı yazıları da asılmış.

Bir süre sonra görevliler tarafından sıra bekleyenlere numara dağıtılmaya başlanıyor. Numarasını alan sıradan çıkıyor, satışın yapılacağı saati beklemeye başlıyor. Uzun bekleyiş sonrası saat 08.30 itibariyle numaralar görevli tarafından okunmaya başlıyor.

Şube sayısı artırılsın’

İnsanlar kendi aralarında konuştukları problemleri, kamera karşısında anlatmaya çekiniyor. Aydın’dan emekli olduktan sonra Erzurum’a geldiğini ifade eden ve ismi vermek istemeyen biri, şöyle konuşuyor:

“Sabah 06.30’dan bu yana sıra bekliyoruz. Tarım Kredi Kooperatifleri’nde haftanın belirli günlerinde satış yapılıyor. Az miktarda et geliyor ve hemen bitiyor. Ben Yenişehir’den geliyorum. Şükrüpaşa’dan gelen var, Dadaşkent’ten gelen var. Şube sayısı artırılsa bu sıkıntının yüzde 50’si azalır. İnsanlar mağdur olmaz. Bu sırada bekleyenlerin çoğunluğunun et alacağı da meçhul. Herkes buradan et alıp gitmeyecek. İki kilo yerine bir kilo alabilecek. Bir süre sonra ‘et bitti’ diyecekler.”

Bir başkası da şunları söylüyor: “Bizi bu hale koyanlar utansın. Acaba vicdanları rahat mı? Ben Mahallebaşı’nda taksicilik yapıyorum. Sabah işimi bırakmış geldim, bana iki kilo et verecekler diye burada kuyrukta bekliyorum. Allah belalarını versin.”

Başkası araya girerek “Suç bizde. Her defasında bunlara oy veriyoruz” diyor.

Erzurum’da ‘ucuz et’ kuyruğu eziyete dönüştü! - erzurum et kuyrugu1 1

Bir haftada kıymaya 20 lira zam

Et ve Süt Kurumu’nda geçen hafta bu yana kıymaya 20 lira zam yapıldı. Bir kilo yağlı kıyma 180 lira iken yağsız kıyma 200 liradan satılıyor. Daha bonfile 315 liradan, dana rostoda 265 liradan satışa sunuluyor. Markette ise dana yağsız kıyma 329 lira, yağlı kıyma 299 lira, dana bonfile 429 lira, dana rostoda 359 liradan alıcı buluyor.

Uzun bekleyişin ardından içeri girip ete kavuşan bir nebzede olsa mutlu. Ancak sadece 1 kilo et verilmesine tepkililer. Çünkü bir süre sonra aynı sıkıntıyı tekrar yaşamak zorunda kalacaklar.

Saat 05.00’ten beri beklediğini anlatan biri “Allah kabul etmesin” ifadelerini kullanıyor. Et alan bir başkası da şunları söylüyor: “1 kilo 180 gram et için 211 lira vermişiz. Yıldızkent’ten geliyorum, saat 06.00’dan beri sıra bekliyorum. Ne söyleyeyim, her şey ortada. Yazık bu millete. Biz bunu hak etmiyoruz.”

Saatler 09.30’u gösterdiğinde sokağın kalabalığı yerini sessizliğe bırakıyor. Etini alan, evinin yolunu tutuyor. Alamayan ise bir sonraki gün sıraya erken girmenin planını yapıyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Erzurum’da ‘ucuz et’ kuyruğu eziyete dönüştü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir