Eski Hakkari Milletvekili Güven ve 27 kişiye verilen ceza bozuldu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

DTK Eşbaşkanı ve eski HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve gazeteci Seyithan Akyüz’ün aralarında olduğu 27 kişiye verilen toplam 168 yıl 7 ay hapis cezası, “hukuka aykırı delil elde edildi” gerekçesiyle bozuldu. 

Adana’da 2008 yılında “KCK operasyonu” kapsamında gözaltına alındıktan sonra haklarında “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddialarıyla dava açılan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve eski Hakkari Milletvekili Leyla Güven (Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu) ve gazeteci Seyithan Akyüz’ün de aralarında olduğu 96 isim hakkında 10 Aralık 2019’da görülen duruşmada karar verilmişti. Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, Güven ve Akyüz’ün de aralarında olduğu 27 kişiye “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası vermişti. Diğer 69 kişi hakkında ise, her iki suçlamada da beraat kararı vermişti. 

Haklarında ceza verilenlerin avukatları, karara karşı Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi’ne başvurdu. Başvuruda, toplanan delillerin hukuka aykırı elde edildiğine işaret edilerek, “Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular delil olarak kabul edilemez” denildi. 

Dosyaya bakan savcı da istinaf başvurusunda bulundu. Savcı, tüm sanıkların ceza almasını talep etti. 

Savcının başvurusuna ret

Adana Bölge Adliye Mahkemesi 2’nci Ceza Dairesi, savcının başvurusunu, “Toplanan deliller karar yerinde incelenen dosyaya göre verilen hükümde bir isabetsizlik bulunmadığı, sanıklar hakkında aynı yargılama dosyasında ‘Terör Örgütü Propagandası Yapmak’ suçu nedeniyle her bir sanık yönünden zamanaşımı nedeniyle düşme kararı verildiği anlaşıldığından” gerekçeleriyle reddetti.  

Ceza kararları bozuldu 

Daire, avukatların yaptığı başvuruda ise, dosyada delil olarak gösterilen ortam dinlemelerini hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Yerel mahkemenin hüküm kararlarını bozan Daire, dosyayı tekrardan Adana 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. 96 isim, önümüzdeki günlerde yeniden hakim karşısına çıkacak.  

“Kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulgular delil olarak kabul edilemez” hükmünü hatırlatan Daire’nin kararında, devamla şu ifadelere yer verildi:

“(…) kanuna aykırı elde edilenlerin ise hükme esas alınamayacağı şeklinde açık düzenlemeleri karşısında, hiç bir aşamada suçlamayı kabullenmemiş olan sanıklar hakkında örgütün hiyerarşisine organik bağla dahil olup olmadıklarını gösteren çeşitlilik, süreklilik ve yoğunluk içeren faliyetlerde bulunup bulunmadıklarının tespiti suretiyle örgüt üyesi olup olmadıklarına dair dosya kapsamında bulunan diğer delillerin mahkemesince değerlendirilerek denetime elverişli yeni bir karar verilmesinde zorunluluk bulunması…”

Daire, ayrıca Güven ve bazı tutuklulara “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla verilen cezaların da mükerre olduğunu kaydetti. (MA)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Eski Hakkari Milletvekili Güven ve 27 kişiye verilen ceza bozuldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir