Gazeteci Oktay Candemir hakkında soruşturma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Van’da düzenlenen miting için 2 buçuk milyon değerinde 2 günlük araç kiralama ihalesi düzenleyen kayyım yönetiminde VBB’yi haberleştiren Gazeteci Oktay Candemir, hakkında soruşturma başlatıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Haziran 2022’da Van’da düzenlenen mitinge katıldı. Miting öncesi, kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi (VBB),  miting için 2 buçuk milyon değerinde 2 günlük araç kiralama ihalesi düzenledi. Söz konusu ihale, Kamu İhale Kanunu’n sadece doğal afet salgın ve savaş durumunda devreye konulan 21-B maddesi gerçekleştirildi. İhale, AKP yöneticisi Çetin Can’a verildi. Yapılan araç kiralama ihalesi ile ilçe ve köylerden AKP’liler miting alanına taşındı. İhaleyi açığa çıkararak haberleştiren Candemir, ihalenin usulsüz şekilde yapıldığını yazdı.

İfadeye çağrıldı


Can, Candemir hakkında “iftira ve hakaret” suçlaması ile şikayetçi oldu. Yapılan şikayet sonrası Van Cumhuriyet Savcılığı, Candemir hakkında soruşturma başlattı. Candemir, soruşturma kapsamında bugün emniyete giderek ifade verdi.

Suç duyurusunda bulunacak

Konuya dair Mezopotamya Ajansı’nın ulaştığı Candemir, “Van’da özellikle kayyum belediyelerinde büyük usulsüzlük ve yolsuzluklar yapılıyor. Gazetecilerin bunu haber yapmasını istemiyorlar. Bu yüzden yargı burada bir baskı unsuru olarak kullanılıyor. Normal şartlarda ihalede yaşanan yolsuzluklara ilişkin soruşturma başlatılması gerekirken haberi yapan gazeteciler yargılanıyor. Yargılanması gereken ben değil, halkın belediyelerinde yaşanan soygunu yapanlardır. Bizler gazeteciyiz ve aynı zamanda kamu denetçisiyiz. AKP’li Çetin Can şikayet dilekçesinde beni ‘örgütle iltisaklı gazeteci’ diyerek hedef göstermiştir. Ben de bu konuda suç duyurusunda bulunacağım” dedi.

Serhat News
 


Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazeteci Oktay Candemir hakkında soruşturma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir