Gazeteci Özdemir AA’ya açtığı davayı kazandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci Ensar Özdemir, AA’da 6 yıl boyunca sigortasız çalıştırıldığı gerekçesiyle açtığı hizmet tespit davasını kazandı. İş Mahkemesi, kamu kurumu alan AA’nın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na aykırı olarak gazeteci Özdemir’i altı yıl boyunca “kaçak” şekilde çalıştırdığına hükmetti.

Kamu kurumu olan Anadolu Ajansı başta olmak üzere birçok haber ajansı ve basın kurumu, yerelde gazetecileri kaşeli olarak çalıştırıyor. Hiçbir sosyal güvenceleri olmamasına rağmen kadrolu muhabirler kadar yoğun mesai harcayan, haber takibinde birçok risk ve zorlukla karşılaşan kaşeli muhabirler, bir gün kadrolu çalışacakları umuduyla iş güvencesi ve sosyal haklarının olmadığı çalışma koşullarına yıllarca katlanmak zorunda kalıyor.

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre, bu pratiğin mağdurlarından birisi de AA’da 12 yıl foto muhabiri olarak çalıştıktan sonra 667 sayılı KHK’ye dayandırılarak 2018 yılında iş sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilen gazeteci Ensar Özdemir. Özdemir, kıdem ve ihbar tazminatının kendisine ödenmemesi ve altı yıl boyunca sigortasız çalıştırıldığı gerekçesiyle AA aleyhine iki ayrı dava açtı.

AA’da yayınlanan haberleri delil olarak gösterildi

Avukatı Hasan Önder Sulu aracılığıyla Gaziantep 5. İş Mahkemesine başvuran Özdemir, AA’nın 1 Nisan 2006 ile 11 Haziran 2012 tarihlerinde kendisini sigortasız olarak çalıştırdığı ve Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) bildirilmeyen sürenin tespiti için 2019 yılında hizmet tespit davası açtı. Dava dilekçesinde, Özdemir’in AA ve taşeron firma Toprak Prodüksiyon Reklam Ajans ve Yayıncılık Ltd. Şti’de 12 yıl boyunca muhabir olarak aralıksız çalıştığı mahkeme ile paylaşıldı ve Özdemir’in sigortasız olarak çalıştığı altı yıllık süre içerisinde Malatya, Van, Elazığ, Erzincan, Tunceli, Gaziantep, Kahramanmaraş dahil birçok kente doğal afet, çatışma ve toplumsal olayların haber takibini yapmak için ajans tarafından gönderildiği vurgulandı.

Dilekçede ayrıca  Özdemir’in çekmiş olduğu bu fotoğrafların tarih dökümlerinin AA’dan istenmesini talep etti. Dilekçede son olarak Özdemir’in ajansta sürekli ve kesintisiz olarak çalıştığı ancak SGK’ya bildirilmeyen hizmet sürelerinin tespit edilmesi ve bu sürenin sigortalı olarak çalıştığı diğer çalışma süresiyle birleştirilmesi istendi.

AA, gazeteciyi ‘kötü niyetle’ dava açmakla suçladı

Davalı AA’nın avukatlarının mahkemeye gönderdiği savunma dilekçesinde ise Özdemir’in davayı “kötü niyetle” açtığı ve mahkemeyi “yanıltarak haksız kazanç” sağlamaya çalıştığı ileri sürülerek, davanın reddedilmesi istendi. Davacı Özdemir’in sigortasız olarak çalıştırıldığını söylediği zaman diliminde serbest gazeteci olarak ajans için çalıştığı ve kaşe karşılığında haber sattığı belirtilen savunmada,  Özdemir’in sigortasız çalıştırıldığını söylediği dönemde herhangi bir denetim, talimat altında olmaksızın serbest çalıştığı ve dolayısıyla İş Kanunu kapsamında AA ile bir iş ilişkisinin olmadığı iddia edildi.

Tanık olan eski AA çalışanları:  Biz de sigortasız çalıştırıldık

Davanın taraflarının tanık gösterdiği 12 kişinin önemli bir kısmı, verdikleri ifadelerde Özdemir’i tanıdıklarını ve ajansta çalıştığını bildiklerini beyan etti. AA’da 27 yıl çalıştıktan sonra emekli olan Murat Atay, ifadesinde Özdemir’in sigortasız çalıştığını söylediği tarihlerde kaşeli muhabir olarak çalıştığını doğrulayarak AA’nın kaşeli olarak çalışan gazetecilerin sigortalarını göstermediğini kaydetti. Tanık Tuba Karahan da 2007 yılında Malatya’da muhabir olarak çalıştığı dönemde Özdemir’in ajansta sigortasız çalıştığını ve Özdemir gibi birçok gazetecinin ajansta sigortasız çalıştırıldığı bilgisini verdi. Tanık Ümit Özdal da ajansın kendisini de sigortasız çalıştırdığını belirterek, Özdemir’in ajansta foto muhabiri olarak sürekli ve kesintisiz bir şekilde çalıştığını söyledi.

Bilirkişi sigortasız olarak çalıştırıldığına dair rapor hazırladı

Bilirkişinin hazırladığı raporda da, Özdemir’in AA’da 2006 yılında çalışmaya başlamasına rağmen sigorta girişinin 2012 yılında yapıldığı belirtildi. Raporda, Özdemir’in sigortasız olarak çalıştırıldığı dönemde ajans için birçok il ve ilçede haber takibi yaptığı, bu sürede ürettiği 14 bin 576 adet fotoğraf ile çok sayıda haberin ajansın sitesinde yayınladığını kaydetti.

Mahkeme: Davacı sigortasız çalıştırıldığını ispat etti

Geçtiğimiz Mayıs ayında kararını açıklayan mahkeme, Özdemir’in 2006 ile 2012 yılları arasında AA’da sigortasız olarak çalıştırıldığına karar verdi. Mahkeme, Özdemir’in 2006-2012 yılları arasında asıl işveren Anadolu Ajansı Türk A.Ş. ve alt işveren olan Toprak Prodüksiyon Reklam Ajansı ve Yayıncılık Şirketinde prime esas kazancın alt sınırındaki ücretle çalıştığının tespitine hükmetti.

SGK, AA hakkında verilen kararı istinaf etti

AA avukatları, yerel mahkemenin kararının hukuka aykırı olduğunu iddia ederek kararı istinaf etti. İstinaf dilekçesinde, ajans ile davacı arasındaki tek ilişkinin haber satın alımına dayalı olduğu, davanın hukuki yarardan yoksun ve kötü niyetli açıldığı ileri sürüldü.

Gazeteci Özdemir AA’ya açtığı davayı kazandı - ensar ozdemir 1
Gazeteci Ensar Özdemir

Özdemir: AA, gazetecileri sigortasız ve güvencesiz çalıştırmaya devam ediyor

Gazeteci Ensar Özdemir, sigortasız olarak çalıştırıldığına dair verilen kararı MLSA’ya değerlendirdi. Özdemir, AA’nın kendisi hakkında “ajans çalışanı değil” yönündeki savunmalarına tepki göstererek, birçok kentte yaşanan toplumsal olaylar ve doğal afetlerde görevlendirildiğini belgeleriyle mahkemeye sunduklarını belirtti. Özdemir, AA’nın savunmasının ne kadar dayanaktan yoksun olduğunun Elazığ’da 2010 yılında öğrenci olaylarını takip ettiği sırada maruz kaldığı saldırıyı AA’nın “Muhabirimiz saldırıya uğradı” başlığıyla haber yapmasından anlaşılabileceğini söyledi.

Bir kamu kurumunda altı yıl boyunca sigortasız çalıştırıldığının mahkeme kararıyla tescil edildiğine işaret eden Özdemir, “Aslında burada dikkat çekilmesi gereken husus, AA’nın halen gazetecileri sigortasız ve güvencesiz olarak çalıştırmaya devam ediyor olması. AA’da ne ilk sigortasız çalıştırılan muhabirim ne de sonum. Bu konuda AA’nın siciline bakıldığında çok fazla personelin sigortasız çalıştırıldığı görülecektir. Sayısız muhabir emekli olduktan sonra açtıkları hizmet tespiti davalarını kazandı. Gazetecilik gibi stresli ve tehlikelerle dolu bir mesleği sürdürürken tüm güvencelerden mahrum bırakıldığımızı ve bu hukuksuzluğu yapanın da bir kamu kurumu olduğunu düşünün!” ifadelerini kullandı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gazeteci Özdemir AA’ya açtığı davayı kazandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir