1. Haberler
  2. Güncel
  3. Genel-İş kayyım 30 işçiyi ihraç etmek istiyor

Genel-İş kayyım 30 işçiyi ihraç etmek istiyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Batman Belediyesi kayyımının 30 işçiyi işten çıkarmaya çalıştığını kaydeden Genel-İş Şubesi Eşbaşkanı Narin Erol, “KHK’ye eklenen geçici 35’inci madde eliyle ihraçlar gerçekleştirilmek isteniyor” dedi.

Batman Belediyesi’nde 6’sı memur, 5’i kadrolu 19’u Personel A.Ş’de çalışan 24 işçinin işten çıkarılmak istendiği belirtildi. Batman Belediyesi kayyımı Ekrem Canalp’ın imzasıyla 29 Haziran’da 30 kişiye tebligat gönderildi. Tebliğde, 30 kişi hakkında açılan soruşturma ve kovuşturmaların varlığından bahsedilerek, 5 Temmuz’a kadar yazılı savunma vermeleri istendi.  

DİSK/Genel-İş Batman Şube Eşbaşkanı Narin Erol, kimisi 29 yıldır çalışan, kimisi emekli olmasına sayılı günler kalan 30 kişinin, haklarında yıllar önce açılan soruşturma ve davaların bahane edilerek işten çıkarılmaya çalışıldığını kaydetti. 

Soruşturma ve kovuşturmalar

Savunmaya gerekçe yapılan davaların çoğunda mahkemelerin işçilerin lehine karar verdiğini kaydeden Erol, “Birçok soruşturma da takipsizlik ile sonuçlandı. Bazıları sadece emniyete giderek ifade vermiş, savcılığa dahi sevk edilmemiş. Ancak bunlar için de savunma istendi. Devam eden davalarda var. Sadece bir arkadaşımız hakkında açılan 3 davayı kazanmış. Hepsinde yılların emeği var” dedi. 

‘Senden olmayanı süpürme mantığı’

Daha önce KHK’ler ile işten atılan işçiler ve ailelerin zor günler yaşadığını hatırlatan Erol, verilen kararların keyfi olduğunu söyledi. Erol, “Bu bende olmayanı silip süpürme mantığıdır. Sudan sebepleri ortaya atarak işçiler ve ailelerinin mağdur etmek istiyorlar. Daha önce 300 kişi işten çıkarıldı. Onları ve ailelerinin yaşadığın travma, toplumsal bir travma haline geldi. Çünkü 300 kişinin bakmakla yükümlü olduğu aileleri vardı. İşten çıkarıldıkları için özel kurum ve kuruluşlardan da kendilerine yer bulamadılar. Bundan kaynaklı hem aile hem de toplumda travmatik bir durum oluştu.  İntiharlar oluştu. Bunlar intihara sürüklendi. Bunları işten çıkaranlar öldürüldü aslında. Şimdi yine bu durum oluşturulmaya çalışılıyor” dedi.

Kayyım 97 işçi alacak

İşçilerden savunma talebinde bulunan kayyımın 97 işçiyi işe almaya çalıştığını kaydeden Erol, “Aldığımız duyumlara göre 30 işçiden sonra başka işçilerden de savunma talebinde bulunulacakmış. Belediyede çalışan işçiler içinde adliye koridorlarında mesai sarf edenler var. Bunlar tarafından toplanan bilgiler valiliğe veriliyor. Bu temelde bir savunma isteniyor. Savunma formalite, asıl amaç onları işten atmak. 375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35’inci madde eliyle ihraçlar gerçekleştirilmek isteniyor. Geçici olan bu maddenin bitimine az bir süre kaldı. Bu süre zarfında işe aldıklarını alacaklar. Buradaki amaç seçim öncesi yandaşlara yer açmak ve onları işe almak. Bu yolla oy oranını artırmak ya da korumak” diye konuştu.

Duyarlılık çağrısı

Kamuoyuna duyarlılık çağrısı yapan Erol, “Burada belediyeye yıllarını veren emekçi arkadaşlarımız var. En azı 12 yıldır belediyede çalışıyor. Emekliliğine 1 yıl kalan var. Emekliliği gelen var. 30 kişinin bakmakla yükümlü olduğu aileleri var. Bu insanları işten çıkararak tüm haklarını elinden alarak büyük bir yıkıma sebep oluyorsunuz. Kente bulunan siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri,  kentin dinamikleri bu işçi kıyımına karşı durmalı” ifadelerini kullandı.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Genel-İş kayyım 30 işçiyi ihraç etmek istiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir