Hakkari’de gazeteciye ölüm tehdidi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Colemêrg Haber İmtiyaz Sahibi ve gazeteci Mimar Serkan (Sufi) Kaya, seçimde yaptığı gazetecilik faaliyetlerinden dolayı ölüm tehditleri alıyor.

 

Colemêrg Haber İmtiyaz Sahibi Mimar Serkan (Sufi) Kaya ise ölümle tehdit edildiği için iki gün boyunca bir evde çıkamadı. DEM Parti Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı seçilen Abdullah Zeydan’a mazbata verilmemesine dair karar, 2 Nisan akşamı Hakkari merkezde de protesto edilirken haber çekimi yapan gazeteci Serkan Kaya, günlerdir ölümle tehdit ediliyor. AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’nın ellerinde silahla çevredekilerine ateş açarken görüntülerini paylaşan Kaya, bu görüntüler üzerine ölüm tehditleri almaya başladı.

 

Sufiye ölüm mesajları atılıyor

 

Yaşananları kameraya almaya çalışırken saldırıya uğrayan Kaya, gazetecilik mesleğini yürütemediğini belirtti. 2 gündür yaşadığı zorlu süreci anlatan Kaya, “Bana yönelik tehditler hakaretler ilk değil, sırf muhalif durduğum için sürekli tehdit altındayım. Hakkari gibi küçük bir şehirde muhalif gazeteciyseniz başınıza herşey gelebiliyor. Özellikle seçim sürecinde kimi yayın organları gibi sırf iktidarın haberlerini yapmadığım için eleştirdiğim için bana yönelik saldırılar bitmiyor. İşimi yapamıyorum, sürekli engelleniyorum. Yurttaşların sokağa çıkıp, demokratik tepkilerini ortaya koyduğu için silahla saldırılar oldu. Bende bunları çektim, gazetecilik görevim gereği” dedi. Gazetecilik görevini yapmaya çalıştığını söyleyen Kaya, şöyle konuştu: “2 gündür bir evde mahsur kalmış durumdayım, bizzat Zeydin Kaya’nın kardeşleri beni arayıp ölümle tehdit ediyor. Buradan çıktığım an başıma ne geleceğini bilmiyorum. Evime iş yerime gidemiyorum. ‘Sufiye ölüm’ sloganları ve silahlı saldırı ile canıma kastedildi. Vali başta olmak  üzere Zeydin Kaya durumumdan haberdar olmalarına rağmen beni aramadılar. Ama Kaya’nın tehdit yazışmaları ve diğer AKP’li il başkanlarının belediye başkan aday adaylarının tüm tehdit mesajlarını paylaşıp haklarında suç duyurusunda bulunacağım. Can güvenliğim sağlanıp işime dönmediğim”

 

Protestolar sırasında AKP İl Başkanı Zeydin Kaya’nın kardeşlerinin de aralarında olduğu bir grup, eylemdeki gençlere silahlarla saldırı düzenlemişti. Yaşananları görüntülemek isteyen gazeteciler linç edilmek istenmiş,

 

Kaya: Can güvenliğim yok

 

Yaşananlara dair konuşan gazeteci Kaya, olay öncesinde de AKP’li Kaya’nın yakınları tarafından tehdit edildiğini belirtti. Sonraki süreçte bu tehditlerin sürdüğünü ve olayın yaşandığı gece de ölümle tehdit edildiğini aktaran Kaya, can güvenliğinin olmadığını ifade etti. Aldığı tehditler nedeniyle haber takibi yapamadığını ve 2 gündür bir eve sığındığını dile getiren Kaya, tüm meslektaşları ve kentteki sivil toplum örgütlerine dayanışma çağrısında bulundu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakkari’de gazeteciye ölüm tehdidi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir