Hakkarili 3 çocuk annesi Fidan, beslediği koyunlar ile ailesini geçindiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkari’nin Yüksekova İlçesi’nde yaşayan, 3 çocuk annesi Hediye Fidan (34), Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Genç Çiftçi’ projesi kapsamında hibe edilen 33 küçükbaş hayvan sayısını, 3 yılda 70’e yükseltti. Koyunların sütünden elde ettiği yağ, yoğurt, peynir ile koyun yününden yararlanarak aile bütçesine büyük katkı sağlayan Fidan, elde ettiği kazançla da çocuklarını okutuyor. Fidan, “Hep erkekler yapacak diye bir şey yok. Kadınlarında böyle projelere başvurması, faydalanması gerekir. Bende kendime güvendim, severek yaptığım bu işten hem geçimimi sağlıyorum hem de çocuklarımı okutuyorum. ” dedi. 

33 koyunu 70’e çıkardı

DHA’dan Mehmet Özkan ile Yaşar Kaplan’ın haberine göre, Yüksekova ilçesine bağlı Kadıköy Köyü’nde yaşayan 3 çocuk annesi Hediye Fidan, 3 yıl önce Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı ‘Genç Çiftçi’ projesi ne başvurdu. Proje kapsamında 33 koyun alan Fidan’ın 3 yıl içinde hayvan sayısı 70’e yükseldi. Besicilik yapan Fidan koyunların sütünden elde ettiği yağ, peynir, yoğurt ayrıca yününden elde ettiği gelir ile de çocuklarını okutup evin ekonomisine katkı sunmaya başladı. Fidan 3 yıl önce böyle bir projeden haberdar olduğunu ve bu konuda şansını denemek istediğini söyledi. Projesinin kabul edilmesiyle çok mutlu olduğunu anlatan Fidan, “Projem kabul edilmesiyle birlikte 33 koyun aldım. 3 yıl içinde 33 koyun sayım 70’e yükseldi. Koyunlarımdan elde ettiğim gelirle çocuklarımı okutup evin ekonomisine katkı sunuyorum” dedi.

“Yeterki isteyelim yaparız”

İşini severek yaptığını anlatan Fidan, “Böylelikle geçimimizi hayvancılıkla sağlamaya başladık. Devletimizden Allah razı olsun. Onların sayesinde evimize ekmek giriyor. Çocuklarımızı bunların parasıyla okutuyoruz. İnşallah hayvan sayısını da daha da attıracağız. Hep erkekler yapacak diye bir şey yok. Kadınlarında böyle projelere başvurması faydalanması gerekir. Bende kendime güvendim severek yaptığım bir iş bu işten hem geçimimi sağlıyorum hem de çocuklarımı okutuyorum. Yeter ki insan istesin yapamayacağı bir şey yoktur.” dedi.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Hakkarili 3 çocuk annesi Fidan, beslediği koyunlar ile ailesini geçindiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir