HDP Iğdır Milletvekili aday adayı Murat Akkuş kimdir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP Iğdır Milletvekili aday adayı olan Gazeteci/Yazar Murat Akkuş’un kim olduğu merak konusu olurken, Akkuş’un kim olduğunu haberde derledik.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Iğdır’dan milletvekili aday adayı olacak isimler yavaş yavaş netleşiyor. Bu isimlerden biri de Gazeteci/Yazar Murat Akkuş’un olduğu öğrenildi. Akkuş’un aday adayı olması ardından kim olduğu noktası merak ediliyor. İşte Akkuş hakkında bilinenler.

Gazeteci/Yazar Murat Akkuş, 1971 Yılında Iğdır Merkeze bağlı Amarat (Çakırtaş) köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyde, Ortaokul ve Lise eğitimini Iğdır Merkezde aldı.

Mesleki Faaliyetleri

Iğdır Doğuş Gazetesinin sahibidir. Daha önce Can Kardeş, 2000’e Doğru, Özgür Gündem, Ülkede Gündem, Demokrasi ve Azadiya Welat’ın hem merkezlerinde çalıştı, hem de Iğdır temsilciliklerini yürüttü. 5 yıl Iğdır’da Gündem, Özgür Ülke, Demokrasi, Ö. Halk ve Azadiya Welat’ın dağıtımcılığını yaptı. Ortadoğu Gazeteciler Cemiyeti ve Medya Konseyi İl temsilcisidir.

Genel Güncel Makaleleri Doğu Kültür Medya, Bernamegeh ve Iğdır Doğuş Gazetesinde yayınlanmaktadır. Ayrıca Dokuz8 Haber, Artı Tv, Medyascop Tv, Tv5, Tv1 kanalları başta olmak üzere TV kanallarına Kürt Sorunu ve Iğdır özeline ilişkin yorumcu olarak katılım sağlamaktadır.

Basılı Eserleri

Kürtçe basılan iki kitabı bulunmaktadır. Bunlardan ilki Gotîn û Bivêjê Kurda (Kürtçe Atasözleri ve Deyimler) kitabı 2017 yılında yayınlandı.

İkinci kitabı ise Nave Jîn û Mere Kurda (Kürtçe Kadın ve Erkek İsimleri) kitabı ise 2020 yılında yayınlandı.

Kürt Halk Masalları ile Kürt Halk Şiirleri başta olmak üzere Kürt dili ve edebiyatı üzerine araştırma çalışmaları devam etmektedir. Azerice Atasözü, deyim, ninni, tapmaca ve sevgi sözleri kitabı ise baskıya hazırdır.

Siyasi Faaliyetleri

İstanbul Ümraniye DEP üyeliği, Üsküdar HADEP kurucu yönetim kurulu üyeliği ve ilçe sekreterliği, Iğdır HADEP’te Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Yedek Üyeliği, Yönetim Kurulu Asil Üyeliği, Gençlik komisyonu başkanlığı, Disiplin kurulu başkanlığı görevlerinde on yıl yer aldı. Siyasi çalışmalarımda birçok kez gözaltına alındı. 1994’te Kürtçe Takvim satmaktan 3 ay hapis cezası aldı.

1999’da Cumhuriyet tarihinin en genç il genel meclis üyesi seçildi: 1999 yılında HADEP’ten Iğdır merkez İl Genel Meclis Üyesi seçildi. HADEP kapatılınca bu süreyi 2014 yılına kadar DEHAP’a geçerek tamamladı. Bu görev süresinde 3 yıl İl Daimi Encümenliğine seçildi.

Sivil Toplum Çalışmaları

İnsan Hakları Derneği üyesidir. Toplumsal İlerleme Derneği Genel Başkanıdır. Kent Konseyi Başkan Yardımcılığı, Türkiye küçük Millet Meclisleri (TKMM) İl Girişimciliği ve Hava Sporları İl Temsilciliği yürütmektedir. İşçi emeklisi ev hanımı Gozel anne ile Ali babanın üç çocuğundan ilki olan Akkuş, Gazeteci olarak hayatını idame etmektedir. Akkuş evli ve üç çocuk babasıdır.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HDP Iğdır Milletvekili aday adayı Murat Akkuş kimdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir