1. Haberler
  2. Güncel
  3. HDP’li Orhan Zilan Vadisi’nde çıkan kemikleri Meclis’e taşıdı

HDP’li Orhan Zilan Vadisi’nde çıkan kemikleri Meclis’e taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HDP milletvekili Muazzez Orhan, Zilan Vadisi’nde ortaya çıkan insan kemiklerine dair inceleme başlatılması için Meclis’te soru önergesi verdi.

Van Barosu İnsan Hakları Merkezi, Erciş ilçesi eski Partaş köyünde barajın çekilmesiyle çok sayıda insan iskeletlerine rastlanıldığını duyurmuştu. Barodan yapılan açıklamada “Van Barosu İnsan Hakları Merkezi ve diğer STK’larla beraber gözlem yapılarak Erciş Başsavcılığına ihbarda bulunuldu, Sürecin takipçisiyiz” denildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Muazzez Orhan Van Barosu’nun gündem getirdiği Geliyê Zîlan’da (Zilan Vadisi) baraj su seviyesinin düşürülmesi üzerine 12 Aralık 2022’de ortaya çıkan insan kemiklerini Meclis gündemine taşıdı.

Türkiye Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemeyle verilen önergede, ilgili savcılığın “gecikmeksizin” çevredeki insan kemikleri hakkında toplatma kararı vererek, inceleme başlatması gerektiği vurgulandı.

Önergede, şu sorulara yer verildi:

“*Erciş’te Koçköprü HES Barajının Sularının çekilmesi sonrasında açığa çıkan toplu mezar kalıntıları hakkında bakanlığınızın başlattığı bir soruşturma mevcut mudur? Bir aydır kamuoyuna yansıyan bu durum hakkında kamuoyuna bir açıklama yapılmış mıdır?

*Söz konusu bölgede açığa çıkan kemikler ve diğer delillere ilişkin bir koruma, tespit ve tutanak çalışması yapılmış mıdır?

*Açığa çıkan kemiklerin nitel ve nicel özellikleri nedir? Kaç insana ait olduğu tahmin edilmektedir?

*Zilan bölgesinde benzer toplu mezarların bulunduğuna ilişkin iddialar hakkında bakanlığınızın yaptığı bir inceleme, araştırma veya soruşturma mevcut mudur?

*Türkiye tarihinde Zilan ve benzeri katliamlarla yüzleşme amacıyla hakikatlerin ortaya çıkarılması için hangi çalışmaları başlatacaksınız?

*Resmi arşivlerdeki verilere göre Zilan katliamında öldürülen Kürt sayısı kaçtır? Öldürülen insanların toplu mezarlara defnedildiğine dair iddialar hakkında resmi arşivler üzerinden yapılmış bir çalışma mevcut mudur? Toplu mezarlar hangi bölgelerdedir? Söz konusu bölgeler koruma altına alınmış mıdır?”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HDP’li Orhan Zilan Vadisi’nde çıkan kemikleri Meclis’e taşıdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir