Iğdır’da Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Adaylıkları İlçe Seçim Kurul tarafından reddedilen DEM Parti Iğdır Belediyesi eşbaşkan adayı Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın İl Seçim Kurulu’na yaptığı itiraz başvurusu kabul edildi.

 

Yüksek Seçim Kurulu’na bağlı (YSK) Iğdır İl Seçim Kurulu, adaylık başvuruları İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Belediye Eşbaşkan adayları Mehmet Nuri Güneş ve Hoşhaber Eşbaşkan adayı Emine Yöndem Kartal’ın itirazlarını kabul etti.

 

İlçe Seçim Kurulu, 26 Şubat’ta her iki eşbaşkan ve İl Meclis üyeliği için başvuruda bulunan 4 kişinin başvurusunu, “katalog suç” iddiası ile ceza aldıkları ileri sürerek, bu nedenle aday olamayacaklarına dair karar aldı. DEM Parti, adayların memnu hakların iadesine dair mahkemeden onay aldıklarını ve yasal olarak adaylık önünde herhangi bir engel olmadığına dair İl Seçim Kurulu’na itiraz başvurusunda bulundu.

 

Bu gün 15.30’da itirazı değerlendirmek üzere toplanan kurul, Güneş ve  Kartal başvurusu kabul etti.

 

İl Seçim Kurulu’nun gerekçeli eşbaşkan ve diğer isimlere ilişkin gerekçeli kararı bekleniyor.

 

Kurul kararında, yapılan düzenlemelere atıfta bulunarak, herhangi bir suç iddiası ile ceza alan ve bu cezayı infaz eden kişinin daha sonra “memnu hakların iadesine” dair mahkeme kararı alan herkesin aday olabileceğine işaret ederek, başvuruyu kabul etti. (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Iğdır’da Eşbaşkan adaylarına dair itiraz kabul edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir