Iğdır’da yayla gerginliği: Husumetli aileleri jandarma durdurdu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Karabulak köylüleri, geçen yıl mahkemenin kendilerine ait olduğuna karar verdiği yaylaya giderken davalık oldukları Abbasgöl köyü girişinde jandarma tarafından durduruldu.

Olumsuz bir durum yaşanmaması için önlem alan jandarma, geçişe izin vermedi.

Karabulak köylüleri, Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki olayın bir benzerinin yaşanmasından endişe ettiklerini söyledi.

Tuzluca ilçesine bağlı 60 haneli, 350 nüfuslu Karabulak ve Abbasgöl köyleri arasında uzun yıllar devam eden Hırtik Yaylası arazisine yönelik tartışma 3 yıl önce yargıya taşındı. Mahkeme, geçen yıl aralık ayında 5 bin dekarlık yaylanın, Karabulak köyüne ait olduğuna karar verdi.

Yayla zamanı geldiği için bugün sabah saatlerine Karabulak köylüleri yaylaya gitmek üzere yola çıktı. Ancak jandarma ekipleri, gidiş güzergahında bulunan Abbasgöl köyü girişinde, yaylaya çıkanları durdurdu. İçerisinde birçok kadın ve çocuğun bulunduğu araçlar uzun bir kuyruk oluşturdu. Jandarma, Karabulak ve Abbasgöl halkı arasında herhangi bir gerginlik yaşanmaması için yaylaya çıkışa izin vermedi.

Devletten yardım beklediklerini söyleyen Karabulak köyünün Muhtarı Süleyman Atar, “Yaylaya çıktığımız takdirde Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde yaşanan katliamı yaşayabiliriz. O olayların, burada da yaşanabileceğinden endişe ediyoruz.

Köydeki 4 bin koyunu araçlarımıza yükleyip konvoy halinde yaylamıza gitmek için yola çıktık. Ancak jandarma yayla yolunun geçtiği, Abbasgöl köyü girişinde bizi durdurdu. Perişan olduk. Abbasgöl köylüleri iddiaya göre orada pusu kurmuşlar. Biz besicilik yaparak geçimimizi sağlıyoruz. Yaylamıza gitmek zorundayız” diye konuştu.

Karabulak köylülerinin Abbasgöl köyü girişinde bekleyişleri sürüyor.

Kaynak: Halk Tv

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Iğdır’da yayla gerginliği: Husumetli aileleri jandarma durdurdu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir