1. Haberler
  2. Güncel
  3. İHD Van Şubesi: Kentte son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı

İHD Van Şubesi: Kentte son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İHD Van Şubesi, kentte son bir yılda en az bin 52 hak ihlalinin yaşandığını açıkladı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, 2022 yılında kentte yaşanan hak ihlallerine dair hazırladıkları raporu dernek binasında açıkladı. Şube Başkanı Mehmet Karataş, kentin Olağanüstü Hal (OHAL) ile yöneltildiğine işaret ederek, “güvenlik” ve “terörle mücadele” adı altında gerilimi besleyen şiddete dayalı politikalar üretildiğini kaydetti. 

Yaşan ihlaller

Karataş, kentte son bir yılda en az bin 52 hak ihlali yaşandığını aktardı. Son bir yılda haber takibi sırasında kolluk kuvvetlerinin saldırısı sonucu 5 başvuru aldıklarını ifade eden Karataş, “Düşüncelerini ifade edenlere karşı en az 31 soruşturma ve dava açıldığı tespit edilmiştir. Kolluk kuvvetlerinin vatandaşları yakalama veyahut gözaltı sürecinde orantısız güç kullanarak işlem uyguladıkları neredeyse her gün görülen ve olağanlaşan bir hal almıştır. En az 31 yurttaş gözaltı birimlerinde ve gözaltı birimleri dışında, ev baskınlarında, sokakta; 8 mahpus hapishanede işkenceye ve kötü muameleye maruz kalmıştır. Yine 9 yurttaş da kendilerini kolluk gücü olarak tanıtan kişilerce kayıt dışı gözaltı ve sorgulamayla muhbirlik dayatmalarına maruz kalmıştır. Basın yayın organlarında edinilen bilgilere göre köy korucuları tarafında uygulanan 2 işkence vakası tespit edilmiştir” bilgilerini paylaştı. 

İHD Van Şubesi: Kentte son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı - ihd van subesi ihlaller raporu 1

Karataş, kadına ve çocuğa yönelik şiddete dair de en az 32 hak ihlalinin yaşandığını ifade etti. Karataş, kentte son bir yılda en az 794 gözaltı işlemi yaşandığını kaydetti. 

Mezarlıklar tahrip edildi

Mezarlıkların tahrip edilmesine dair 4 başvuru aldıklarına dile getiren Karataş, “Gerek sivil yerleşim alanlarında ve gerekse kırsal bölgelerde silahlı çatışmalarda yaşamını yitiren PKK militanlarının mezarlarının bulunduğu mezarlıkların tahrip edilmesi ve yıkılması fiillerinin ne insancıl hukukla ne de dini inanışla izah edilir bir yanı yoktur. Hukuki ve vicdani hiçbir gerekçeye dayanmayan bu tutumun cenaze sahiplerini manevi olarak derinden yıprattığını yas ve gömü haklarının ihlal edilmektedir” diye belirtti. 

İHD Van Şubesi: Kentte son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı - ihd van subesi ihlaller raporu 2

Karataş, kentte en az 12 toplumsal gösteri veya açık hava toplantısına polis saldırısının olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti: “Her defasında ifade ettiğimiz gibi hayatımızdaki ihlaller, yanlış ve hatalı devlet politikalarının bir sonucudur. İnsan hakları ihlallerinin meydana gelmesine sebebiyet veren hatalı hükümet politikalarına karşı etkili bir savunuculuk faaliyeti içerisinde olacağız. Bu gerçekle, insan hakları ihlallerinin oluşumuna yol açan politikalardan vazgeçilmesi, çatışmalı ortamın bir an önce son bulması ve çatışma çözüm araçlarıyla sürecin demokratik çözümünün yeniden müzakere edilmesi talebinde bulunuyoruz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İHD Van Şubesi: Kentte son bir yılda bin 52 hak ihlali yaşandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir