1. Haberler
  2. Güncel
  3. Irkçı öğretmenlere soruşturma

Irkçı öğretmenlere soruşturma

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


‘Hoş geldiniz’ yazan tabelanın Kürtçe bölümünü kapatarak ve önünde el hareketi yaparak fotoğraf çektiren öğretmenler hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldı. Öğretmenler ise verdikleri ifadede Kürtçe’yi kastetmediklerini ve yaklaşan tayinlere dikkat çekmek istedikleri için böyle bir paylaşım yaptıklarını öne sürüldü.

Erzurum’un Karayazı ilçesinde öğretmenlik yapan bir grup, Kürtçe ve Türkçe ile ‘Hoş geldiniz’ yazılan tabela önünde sosyal medyada paylaşmak için fotoğraf çektirdi. Öğretmen grubu, fotoğrafta Kürtçe ifadelerin yer aldığı bölümü kapatarak, “Tabelanın önünde de ‘hoş geldiniz’ yazıyor ama o kısma olan hareketimiz belli” ifadelerini kullanırken; öğretmenlerin hakaret içeren el ve kol hareketleri yaptığı görüldü.

Adli ve idari soruştruma başlatıldı

Öğretmenlerin bu yöndeki paylaşımı başta sosyal medya olmak üzere ilçede de tepkilere neden oldu. Yapılan paylaşım Kürtçe’ye bir hakaret olarak yorumlanırken; B.G.E, N.U, H., B.K’ye adli ve idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nce öğretmenlere idari soruşturma açılırken, savcılık tarafından da adli soruşturma başlatıldı.

Kürtçe’yi kastetmedik’ savunması

Söz konusu öğretmenler, verdikleri ifadelerde, hareketin Kürtçe’ye yönelik olmadığını savundu. Tabelanın Kürtçe bölümünü kapatarak el hareketi yapan öğretmenler, savunmalarında “Tayinlerimizin çıkma dönemine yaklaştığımızı ve bir daha Karayazı’ya dönmeyeceğimizi vurgulamak istedik” dedi.

Paylaşımı yapan sendika temsilcisinin eşi”

“Tabelanın önünde de ‘hoş geldiniz’ yazıyor ama o kısma olan hareketimiz belli” şeklindeki notla tepki çeken fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan öğretmenin ise AKP’ye yakınlığı ile bilinen Eğitim-Bir-Sen’in Karayazı İlçe Temsilcisi S.E.’nin eşi olduğu öne sürüldü.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Irkçı öğretmenlere soruşturma

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir