1. Haberler
  2. Güncel
  3. İshak Paşa Sarayı’nın çorak çevresi yeşillendiriliyor

İshak Paşa Sarayı’nın çorak çevresi yeşillendiriliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesindeki tarihi İshak Paşa Sarayı, çorak çevresine dikilen yaklaşık 41 bin fidanla yeşile bürünüyor.

“Medeniyetler Geçidi” olarak anılan Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinin güneyinde 1900 rakımlı tepe üzerine kurulu olan Osmanlı eseri İshak Paşa Sarayı ve yakınındaki Ahmed-i Hani Türbesi, yılın her döneminde turist ağırlıyor. Tarihi sarayın çorak çevresinin ağaçlandırılması için Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından çalışma yapıldı.

İshak Paşa Sarayı'nın çorak çevresi yeşillendiriliyor - ishak pasa sarayi.2

Sarayın güneyindeki dağlık alanda kurulan ve “Doğubayazıt-Hani Baba Ağaçlandırma Sahası” adı verilen 40 dekarlık bölgede yaklaşık 41 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Turistler doğayla iç içe güzel vakit geçirecek

Erzurum Orman Bölge Müdürü Oktay Ayatay, AA muhabirine, ilçede 2019’da ağaçlandırma ve toprak muhafaza çalışmalarının yapılması için Orman İşletme Şefliği kurulduğunu söyledi. Ormanları geliştirmeyi, korumayı ve genişletmeyi amaçladıklarını ifade eden Ayatay, şöyle konuştu:

İshak Paşa Sarayı'nın çorak çevresi yeşillendiriliyor - ishak pasa sarayi.1

“Doğubayazıt’ın önemine binaen orada bulunan Hani Baba Türbesi ve İshak Paşa Sarayı’nın olduğu mevkide 2022’de, 40 hektarlık bir sahada, toprak muhafaza ve ağaçlandırma çalışması yaptık. Bu sahada 20 kilometre buror teras ve 1100 adet de çukur açarak buraya fidan dikimi sağladık. Bunun etrafını her türlü tehlikeden korumak için de 3 kilometre uzunluğunda tel ihata yaptık. Yaptığımız çalışmayla ilimizin toprak yapısını da göz önüne alarak daha çok ışık ve toprak isteği olmayan ağaç türlerini tercih ettik.”

‘41 bin civarında fidan dikildi’

Her yıl bölgede dikilen fidanların bakım ve yenilemesini yapacaklarını anlatan Ayatay, “Ortalama 41 bin civarında fidan dikildi. Ayrıca 25 bin badem tohumu ekildi. Badem aynı zamanda meyve verdiği için de gelir getirici bir tür oluyor. İshak Paşa Sarayı’nın olduğu yer, tarihi, kültürel ve turizm açısından önemli bir mevkidir. Sarayı görmek için yurt içinden ve yurt dışından gelen insanlar var. Turistler de geldiği zaman burada güzel görüntüler görmek istiyor” diye konuştu.

İshak Paşa Sarayı'nın çorak çevresi yeşillendiriliyor - ishak pasa sarayi

Ayatay, ağaçlandırmayla yüzey ve toprak erozyonunu da önlemeyi amaçladıklarını belirtti.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İshak Paşa Sarayı’nın çorak çevresi yeşillendiriliyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir