İSİG’den 2022 iş cinayetleri raporu: Bin 843 kişi yaşamını yitirdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2022 yılında yaşanan iş cinayetlerine ilişkin raporunu açıklayan İSİG, 1 yılda en az bin 843 işçinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG) 2022 yılında yaşanan işçi cinayetlerine ilişkin hazırladığı raporunu yayınladı. AKP’nin iktidarı boyunca 30 bin 546 işçinin hayatını kaybettiği belirtilen raporda, “MÜSİAD (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği), TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği), TİSK (Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu) ve benzeri patronların yüzü gülerken ücretler eridi, sendikal hareket ve genel anlamda emek hareketi zayıflatıldı, grevler yasaklandı, kentler rant haline getirildi, doğa talan edildi ve binlerce işçi işyerlerinden eve geri dönemedi” denildi.

Her gün 5 işçi yaşamını yitirdi

2022 yılında en az bin 843 iş cinayetinin yaşandığı ifade edilen raporda, her gün en az 5 işçinin yaşamını yitirdiğini aktardı. Raporda, “Tüm iş cinayetlerinde ölen işçilerin yüzde 5’i sendikalıdır tespitiyle ‘sendikalı olmak iş cinayetlerini önler’ diyebiliriz. Diğer yandan Amasra örneğini de değerlendirince ‘sadece sendikalı olmak yetmez örgütlü de olmak gerekir’ demek lazım. Zira iş cinayetlerini işçi örgütlülüğü, işçi denetimi önler; sendikaya üye olmak ve toplu sözleşme imzalamak, Soma’da olduğu gibi Amasra’da da bu örgütlülüğün ve denetimin hayata geçirilmediğini göstermişti” ifadeleri kullanıldı.

Raporda işçi cinayetlerinin en çok yaşandığı ilin, 256 işçi ölümüyle İstanbul olduğu kaydedilirken en az ölümlün ise 36 işçiyle Riha olduğu belirtildi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İSİG’den 2022 iş cinayetleri raporu: Bin 843 kişi yaşamını yitirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir