İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Asgari ücretin belli olmasıyla birlikte işsiz maaşında da oran yeniden hesaplandı. İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren 2024 yılı asgari ücret belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yaptığı açıklamada yeni asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğunu açıklamıştı. Yeni asgari ücret zammıyla beraber birçok ücrette de değişiklik yapıldı. Asgari ücretlinin işsiz kalması durumunda alacağı ödenek ile işsizlik ödeneğinin tavan tutarı da yükselecek.

İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı - Sayfa 2

TV100’de yer alan habere göre, son 3 yılda en az 600 gün primleri olan ve son 120 günde de iş akdi devam ederken işten çıkartılanlara ödenen işsizlik maaşı çalışma süresine göre 6 aydan 10 aya kadar süreyle veriliyor.

İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı - Sayfa 3

İşsizlik maaşı son 4 aylık ücret ortalamasının yüzde 40’ı oranında oluyor. Damga vergisi kesilmiş olarak işsizin eline en az 7 bin 940, en çok 15 bin 880 lira geçecek. Ancak işsizlik maaşı son 4 aylık maaş ortalamasına göre hesaplandığı için yeni asgari ücret en düşük tutara kademeli yansıyacak.

İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı - Sayfa 4

İşsizlik ödeneğinde 10 bin 650 liradan 15 bin 880 liraya çıkan tavan tutar ise bu aydan itibaren uygulanacak.

İşsizlik maaşı nasıl alınır? 

İşsizlik maaşını almak için şartları sağlamak yetmiyor, hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak da gerekiyor.

İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı - Sayfa 5

Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr (http://www.iskur.gov.tr/) adresinden yapılabiliyor. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülüyor.

Kaynak: Gazete Duvar

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İşsizlik maaşı değişti: Yeni oran hesaplandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir