Japon uzman uyardı: Bingöl, Muş, Van, Bitlis’te deprem tehlikesi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Bingöl, Muş, Van, Bitlis’te deprem beklediklerini açıkladı. Ayrıca, Marmara depremi için de uyarılarda bulundu.

Maraş’ta dokuz saat arayla gerçekleşen 7.7 ve 7.6 depremlerinden sonra deprem bilimciler ülkemizdeki fay hatlarıyla ilgili tespitlerini açıkladı.

Uzun süredir Türkiye’de yaşayan Japon Yüksek İnşaat Mühendisi Yoshinori Moriwaka, tv100’e özel önemli değerlendirmelerde bulundu.

“Hatay’da hasar oldu ama fay hattı kırılmadı” diyen Moriwaka, “Bingöl’den sonra Muş, Van, Bitlis deprem bekliyor. Buradan sonra Marmara vuracak. Ege tarafında Manisa, Muğla ve İzmir’de kırıldı, fazla beklemiyorum, geliyorsa da 6’dan küçük diye tahmin edebilirim” dedi.

Japon Deprem Uzmanı Moriwaka’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Bursa yöresinde 150’den fazla kırmadığı nokta var. Marmara Bölgesi’nde 3-4 kırmadığı nokta var. Bunun zamanını söylemek mümkün değil ama yakında gelebilir”

“Biz ana olarak 1. Köprü, 2. Köprü ve 17 yere güçlendirme yaptık ve Mecidiyeköy E-5’inde sismik izolatör koyduk. Biz tahmini olarak boğazın ortasında 7,5 gibi deprem geliyor gibi hesap yapıp güçlendirme yaptık”

“Hatay ve KKTC’de deprem olabilir”

“Hatay’da hasar oldu ama fay hattı daha kırılmadı. Hatay’dan sonra KKTC’ye kadar fay hattı gidiyor. Hatay ve KKTC’de deprem olabilir.”

“Bundan Sonra Marmara Vuracak”

“Bingöl’den sonra Muş, Van, Bitlis deprem bekliyor. Buradan sonra Marmara vuracak. Ege tarafında Manisa, Muğla ve İzmir’de kırıldı, fazla beklemiyorum, geliyorsa da 6’dan küçük diye tahmin edebilirim”

“Çalışma yapılırsa hasar yüzde 70 azaltılabiliyor”

Okullarda, evin içinde, şirketlerde, hükümette risk azaltma çalışması yapılırsa hasar yüzde 70 azaltılabiliyor. Eşyaları duvara sabitleyecek, yaşam üçgeni oluşturacak ve zeminin iyi olup olmadığından emin olacak. Zemin iyiyse, bina kötüyse sorun olmuyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Japon uzman uyardı: Bingöl, Muş, Van, Bitlis’te deprem tehlikesi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir