1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kadınlar Van Gölü için yürüyecek

Kadınlar Van Gölü için yürüyecek

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van Gölü Aktivistleri Derneği üyeleri, bu yıl yapılacak etkinliklerde kadınların öncü olmaları için, “Van Gölü İçin Kadınlar Yürüyor” sloganıyla, yürüyecek. 

Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Dr. Erdoğan Özel, daha önce farkındalık için gölün etrafını adım adım yürüdüklerini ve bu etkinliğin çok ses getirdiğini belirterek, “Daha önceki yürüyüşümüzü erkek ağırlık katılımla yapmıştık. Kadınları da bu işe nasıl dahil edebiliriz diye düşündük. Kadın elinin de Van Gölü’ne değmesini istiyoruz. Ve kadınların öncülüğünde Van Gölü’nü yürüyeceğiz” dedi.
Van Gölü’ne ve içinde barındırdığı güzelliklere dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için 2015 yılında 7 gönüllü ile başlayan Van Gölü Aktivistleri, bu süre içinde dernekleşti ve binlerce gönüllüyle çalışmalarını sürdürdü. Dernek üyeleri ‘Van Gölü Kirlenmesin’ sloganıyla Van ve Bitlis’te birçok etkinliğe imza attı. Göl etrafında çöp toplayarak, bisiklet turu yapan üyeler, ‘gölde kışın da yüzülür diyerek’ göle girdi. Dernek Başkanı Dr. Özel, Van Gölü’nün kapalı bir havza olduğunu belirterek, “Van Gölü dünya harikası bir yer. Ama maalesef bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde kirleniyor. Daha çok kanalizasyon atıkları ve etrafında yaşayan bizler, Vanlılar ve Bitlisliler olarak kirletmeleri söz konusu. Bu kirliliğe dur demek için bizde yıllardır çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu. 


Yaptığımız çalışmalar ses getiriyor’


2019’da seslerini daha çok kişiye duyurmak için Van Gölü etrafını 430 kilometreyi yürüdüklerini belirten Dr. Özel, “Göl etrafını adım adım yürüdük ve 12 gün süren yürüyüşün ardından güzel ses geldi. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi’ye ulaşmayı başardık. Ve onun sayesinde, onun eliyle Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve uygulama programı uygulanıyor ve bizde onun paydaşıyız” ifadelerini kullandı.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kadınlar Van Gölü için yürüyecek
Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir