1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kamu bankaları faizleri artırdı

Kamu bankaları faizleri artırdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seçimlerden sonra para politikasında gidilen değişikliğe paralel olarak kamu bankaları da bireysel kredi faizlerini artırmaya devam ediyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artışına gitmesi sonrasında kamu bankaları da dün bir kez daha bireysel kredi faizlerinde artışa gitti.

Kamu bankaları, seçim öncesine göre faizde 15 puanı aşan artışa imza attı.

Kamu bankalarının şubelerine genel merkezden dün gönderilen yazıda, kredi faiz oranlarındaki artışa ilişkin bilgi verildi ve yeni oranlar dün itibarıyla uygulanmaya başladı. Buna göre, kamu bankalarında seçimlerden önce aylık yüzde 1,94 (yıllık yüzde 25,93) olan, seçim sonrası da TCMB’nin politika faizindeki artışı sonrası aylık yüzde 2,64’e (yıllık yüzde 36,71) çıkan ihtiyaç kredisi faizleri, dün itibarıyla yüzde 2,84’e (yıllık yüzde 39,94) yükseldi.

Taşıt kredileri de dahil

Aylık taşıt kredisi faizleri de dün itibarıyla yüzde 2,45’ten 2,65’e çıkarken (yıllıkta yüzde 33,70’ten yüzde 36,87’e); konut kredi faizleri ise yüzde 2,19’dan yüzde 2,49’a (yıllıkta yüzde 29,68’den yüzde 34,33’e) yükseldi. Bu oran seçimden önce yüzde 1,67 (yıllık yüzde 21,99) idi.

Halk TV’de yer alan habere göre; TCMB’nin bu geceki kararları arasında taşıt kredisi de yer almış; taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme sınırının yüzde 2 olarak belirlenmesine karar verilmişti. Kamu bankalarının bireysel kredi faizlerindeki son artışı, temmuz ayı başında olmuştu. Böylece dün itibarıyla yeni bir artışa gidilmesi, bireysel kredi faizlerinin bir ayın içinde iki kez artmasına neden oldu.

İhtiyaç kredisinde üst taban 70 bin tl

Öte yandan, yaklaşık bir senedir ticari müşterilere uygulanan kredi kısıtlamasının benzeri, ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen vatandaşa da uygulanıyor.

İhtiyaç kredisi musluklarını mayıs ayında kısmaya başlayan kamu bankaları, şu an en fazla 70 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi veriyor.

TCMB verilerine göre, bankaların 7 Temmuz ile biten haftada TCMB’ye bildirdikleri ihtiyaç kredisi faiz oranlarının yıllık ortalaması yüzde 47,95 iken 14 Temmuz ile biten haftada 48,13’e yükseldi. Bu da dün itibarıyla yapılan artışla yüzde 39,94’e çıkan kamu bankalarındaki yıllık ihtiyaç kredi faizlerinin 8,19 puan üzerine bir orana tekabül ediyor.

Bir yandan faizler yükselirken, bir yandan da yüksek faizle de olsa kredi kullanmak isteyenler sınırlı miktarda kredi alabiliyor.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kamu bankaları faizleri artırdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    4 Ağustos 2023, 09:26

    […] oranları yüzde 50’lere kadar çıksa da tüketici kredileri tutarı bir yılda yüzde 52 arttı. Yatırım aracına dönüşen otomobil alımının etkisiyle […]

    Cevapla