Kasırga dehşeti: En az 70 ölü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Afrika’nın güneyinde etkili olan tropikal Ana Kasırgası üç ülkede en az 70 kişinin ölümüne yol açtı. Madagaskar, Malavi ve Mozambik’te büyük yıkıma yol açan fırtınada on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

BBC de yer alan habere göre, Afrika’nın güneyinde etkili olan tropikal Ana Kasırgası üç ülkede en az 70 kişinin ölümüne yol açtı. Madagaskar, Malavi ve Mozambik’te büyük yıkıma yol açan fırtınada on binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Kasırga dehşeti: En az 70 ölü - 1643388545418

Kasırganın ilk vurduğu ülke olan Madagaskar’da sel baskınları sonucu en az 48 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Ada’da 130 bin kişinin evlerini terk ettiği belirtiliyor. Malavi’de 11 kişinin öldüğü bildiriliyor. Kasırga nedeniyle ülke genelinde elektrik kesintileri yaşanırken bazı yerleşim alanları felaket bölgesi ilan edildi. Mozambik’te ölü sayısı 18 olarak açıklandı. Ancak Mozambikli yetkililer sellerin en az 20 bin kişiyi etkilediğini bu yüzden ölü sayısının artabileceğini belirtti. Ülkede fırtına nedeniyle 10 bin evin yanı sıra onlarca okul ve hastanenin de yıkıldığı haber veriliyor. Şiddetli yağışların bazı bölgelerde hâlâ sel baskınlarına neden olduğu açıklandı. Bazı evler tamamen yıkıldı.

Kasırga dehşeti: En az 70 ölü - 1643388541173

MALAVİ’DE ULUSAL AFET İLAN EDİLDİ

Başbakan Carlos Agostinho do Rosario, kimseden yardım ‘dilenmediklerini’ ancak yıkımın boyutlarıyla baş edecek güçleri olmadığını söyledi. Rosario, “Bizim iklim değişikliğinde payımız büyük değil. Ama iklim değişikliğinden en fazla zarar gören ülkelerden biriyiz” dedi. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yardıma ihtiyaç duyan 45 bin çocuk için bu ülkeye ekipler göndereceğini açıkladı. Malavi’de Ana kasırgasının verdiği zarar nedeniyle ulusal afet ilan edildi.
Seller elektrik altyapısına ağır verdiği için ülkede binlerce ev karanlıkta kaldı. Ülkede, evlerini terk etmek zorunda kalanlar ve yaralananlar için 44 acil yardım kampı kuruldu.

Kasırga dehşeti: En az 70 ölü - 1643388537049

“GÖRDÜĞÜM EN ŞİDDETLİ DOĞAL FELAKET”

Çikvava bölgesinde Roben Mphassa adlı bir çiftçi ”6 dönüm mısır ektim ama ürünler suların altında kaldı. Hayatımda daha önce bir kez doğal felaket gördüm. Ama bu en şiddetlisiydi” dedi. Madagaskar’da kasırga Pazartesi günü etkili olmaya başlamıştı.


Antananarivo’da okullar ve spor salonları sığınma merkezlerine dönüştürüldü. 10 kişilik ailesiyle bu merkezlerden birine sığınan Berthine Razafiarisoa adlı bir kişi AFP haber ajansına “Her şeyimizi geride bıraktık. Sadece en değerli eşyamızı yanımıza alabildik” de Bu arada yetkililer, bölgede yeni bir fırtına uyarısı yaptı. Hint Okyanusu üzerindeki birkaç gün içinde bölge ülkelerini vurması bekleniyor.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kasırga dehşeti: En az 70 ölü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir