1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kılıçdaroğlu: Bizi dağıtmak için bir masanın etrafına toplanıldı

Kılıçdaroğlu: Bizi dağıtmak için bir masanın etrafına toplanıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhur İttifakı’na ithafen, “Bir masanın etrafına gelip Türkiye’nin sorunlarını tartıştılar mı? Hayır. Tam tersini yaptılar. Bir araya geldiler ‘biz Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız’ diye” dedi.

CHP Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX Tv’de İlker Karagöz’ün konuğu oldu. Kılıçdaroğlu gündeme dair değerlendirmelerde bulunarak, Cumhur İttifakı’nın yaklaşımını da ele aldı. Kılıçdaroğlu’nun konuşmalarından öne çıkanlar şöyle:

“Emin olun yapıcı bir eleştiri gelmedi. Erdoğan’ı dinlediğinizde en azından şurası doğrudur diyebilirdi. Ama bana göre sağlıksız bir eleştiri yaptı. Her şey burada var mı diye sorarsanız her şey burada yok. Bu bir ortak mutabakat metni. Altı liderin bir araya gelip ‘bunu hayata geçireceğiz’ dedikleri güzel bir metin.

Parlamentoda yeni bir yasal düzenleme yapmayı öngörüyoruz. Yolsuzluklar konusunda duyarlıyız, gelir dağılımının eşit olması konusunda duyarlıyız. İstihdam yaratma konusunda duyarlıyız. Çiftçilerin, üreticilerin kazanması konusunda duyarlıyız. Sanayicilerin teknolojiye yatırım yapması konusunda duyarlıyız. Biren fazla konumuz var ve bütün bunların tümünü ele aldık. Eksikliklerimiz olabilir. Hayat dediğiniz durağan değildir ve her değişim yeni krizler yaratabilir. Önemli olan burada bir araya gelip ‘bir sorun mu var, biz bunu çözelim’ demek.

‘Devleti bir kişiye teslim ederseniz yapamaz’

Devleti bir kişiye teslim ederseniz bir kişi bunu yapamaz. Yapmadı da zaten, yapamadılar da zaten. Onlar Cumhur İttifakı diyorlar değil mi? Cumhur İttifakı’nın böyle bir çalışması var mı? Bir masanın etrafına gelip Türkiye’nin sorunlarını tartıştılar mı? Hayır. Tam tersini yaptılar. Bir araya geldiler ‘biz Millet İttifakı’nı nasıl dağıtırız’ diye.

Tank Palet Fabrikası’nı kime verdiler? Tank Palet Fabrikası’nın Katar Ordusu’ndan alınıp şanlı Türk Ordusu’na verilmesini savunan kim? Bunlar akıllarını peynir ekmekle yemişler. Bunların tarım bakanı Fransa’ya gidip Fransa tarımına yaptığı katkılar nedeniyle madalya almadı mı? Bunu herkes biliyor. Yerliliği ve milliliği savunan zaten biziz. Kendimiz üretmek zorundayız. Eğer kendimiz üretebilirsek bir değeri vardır.

‘Gerçekten Sayıştay’a gideceğim’

Bakın şimdi gerçekten Sayıştay’a gideceğim. Biz bir rapor hazırlattık; Türkiye’nin 418 milyar dolar parasının iç edildiğini biliyoruz. Şimdi bizim bütçemizi parlamento kabul eder, bütçenin nerelere harcandığını denetleyen kurum da Sayıştay. Kimin adına denetler? TBMM adına denetler. O zaman TBMM adına denetim yapan kurumun bizim hassasiyetlerimizi dikkate alması gerekir. Sadece bizim değil 85 milyonun hassasiyetlerini dikkate alması gerekir. Sayıştay’ın raporlarını alacağız ve bakacağız. 418 milyar dolar paranın nerelere nasıl iç edildiğini o raporlarda görmek istiyoruz biz. O raporlarla bizim raporları karşılaştıracağız.

Bütün bu kurumların başına liyakatli olanı getireceğiz. Durum ve hasar tespit komisyonu kuracağız. Rakamların doğru dürüst bilinmediği bir Türkiye gerçeği var. Bürokratlar görevlendirilecek ve bize gerçek bir Türkiye rakamı verin diyeceğiz. Veriler olmadan kararlar alamazsınız. Devlet bilgiyle, birikimle yönetilir. Devletin kurumlarının liyakatli olmasına önem vereceksiniz. Devlette liyakat vardır, siyasette yoktur. Ekonomide de adalet olmalı. Adaletin toplumun her alanında olmalı bizim de hedefimiz bu zaten.

‘Yanlışı görmelerine rağmen bir dönem vekillik için susuyorlar’

Ne gücü var bu parlamentonun? AK Partili vekiller ellerini kaldırıp indiriyor. Yanlışı görüyorlar ama bir dönem daha milletvekili olmak için böyle yapıyorlar. TMSF, Canikli ile ilişki kurduktan sonra oradaki yolsuzluklar ne savcı tarafından soruşturulabilir, ne mahkemede kovuşturulabilir. Böyle kanun çıkardılar. AK Parti’ye oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Siz rüşvet soruşturulmasın diye kanun çıkaran siyesi partiye nasıl oy veriyorsunuz? İlkokula giden çocuk bile bu kadarı olmaz der. 418 milyar dolar bulduk ama bu belki çok daha fazla.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kılıçdaroğlu: Bizi dağıtmak için bir masanın etrafına toplanıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir