1. Haberler
  2. Ekoloji
  3. Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı’da görüldü

Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı’da görüldü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bölgede tespit edilen türler arasında, nesli tehlike altında olan kızkuşu, elmabaş patka, sakallı akbaba ve çamurçulluğu bulunuyor. Iğdır Üniversitesi Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Çelik, “Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek, türü takip edeceğiz” dedi.

Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı'da görüldü - kus turu agri2

Ağrı’daki 2 bin 241 rakımlı Balık Gölü‘nde 110 kuş türünün yaşadığı tespit edildi. Taşlıçay ilçesinde bulunan 32 kilometrekarelik Balık Gölü, adaları, bitki örtüsü ve sahilleriyle doğa tutkunlarının da uğrak noktaları arasında yer alıyor. Yaban hayatı açısından önemli bir alan olan göl ve çevresini, Afrika ile Rusya arasında göçen kuşlar ilkbahar ve sonbahar aylarında mola vermek için kullanıyor.

Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı'da görüldü - AA 20230726 31769072 31769062 KIRMIZI LISTEDEKI 4 KUS TURU AGRIDAKI BALIK GOLUNDE GORULDU

Bölgede 110 kuş türü yaşıyor

Bazı türlerin de üreme alanı olarak kullandığı gölde, akademisyen ve gönüllülerce sürdürülen çalışmalarda bugüne kadar 110 kuş türünün yaşadığı belirlendi. Belirlenen bu türler arasında, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğinin (IUCN) kırmızı listesinde yer alan ve nesli tehlike altında olan kızkuşu (Vanellus vanellus), elmabaş patka (Aythya ferina), sakallı akbaba (Gypaetus barbatus) ve çamurçulluğu (Limosa limosa) da bulunuyor.

Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı'da görüldü - kus turu agri

Iğdır Üniversitesi Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi (KUŞMER) Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Emrah Çelik, AA muhabirine, bölgedeki yaban hayatı zenginliğiyle bilinen alanlardaki türlerin belirlenmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi. Balık Gölü’nün Ağrı sınırları içerisinde yer alan yüksek bir dağ gölü olduğunu ve 2 bin 241 rakımda bulunduğunu ifade eden Çelik, “Yaptığımız son güncel çalışmalarla birlikte 110 türün yaşadığını tespit ettik” dedi.

‘Kadife ördeğin de ürediği bilgisine rastladık’

Gölde geçmiş yıllarda yaşadığı bilinen kadife ördeğin (Melanitta fusca) de takibini yaptıklarını anlatan Çelik, “Burada patkalardan elmabaş ve tepeli patka ile kızkuşu bölge için önemli türlerden. Geçmiş kayıtlara baktığımızda burada kadife ördeğin de ürediği bilgisine rastladık. Bu yöndeki çalışmalarımız devam edecek, türü takip edeceğiz” diye konuştu. Bilimsel çalışma yapan akademisyen ve doğa tutkunlarının bu gölü ziyaret etmeleri gerektiğini vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı'da görüldü - kus turu agri1

“Gölün hem peyzaj hem de kuş çeşitliliği açısından önemi çok büyük. Kuş gözlemcilerini ya da bilimsel çalışma yapmak isteyen akademisyenleri davet ediyoruz. Balık Gölü ekoturizm açısından önemli bir yer. Hem kuş gözlemciliği yapılabilir hem de doğa yürüyüşü, dağ sporları da yapılabilir. Bu aktiviteler için çok önemli bir alan.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kırmızı listedeki 4 kuş türü Ağrı’da görüldü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    23 Kasım 2023, 12:49

    […] herhangi bir yerleşim yeri olmayan Erhacı’da, akademisyen ve gönüllülerce yapılan çalışmalarda bugüne kadar 106 kuş türü tespit edildi. Bu kuşlardan 46’sı […]

    Cevapla