Kışın kurak yüzü arıcıları endişelendirdi: En son Çernobil’de yaşandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kışın kurak yüzünü göstermesi arıları da etkiledi. Kovanından çıkan arıların besinleri bitme noktasına gelirken arıcılar kovanları açıp arı keki koyuyor.

Kışın ülke genelinde kurak geçmesi su krizini gündeme getirirken diğer yandan da tarımsal üretimin başına gelecekler endişe havuzunu dolduruyor. Tüm bu çıkmazların içerisinde arıcılar da kendi payına düşeni ortaya koydu. Hava sıcaklığının gündüzleri 10 dereceyi geçtiği Gümüşhane’de kovandan çıkmaması gereken arılar bahar aylarındaki gibi kovanlarını terk etmeye başladı.

Kışın kurak yüzü arıcıları endişelendirdi: En son Çernobil’de yaşandı! - aricilar2
RECEP ERGİN/GÜMÜŞHANE-İHA

Kuraklığı sert bir şekilde yaşayan Gümüşhane’de kovandan çıkmaması gereken arılar bahar aylarında olduğu gibi kovanlarını terk etmeye başladı. Bu durumu en son Çernobil’de yaşadıklarını belirten arıcılar o zaman yaşananların da iklim kaynaklı olmadığını ifade etti.

‘En son Çernobil’de gördük’

Normal zamanda kar altında kalması gereken kovanların ısınması sonucu içindeki arılar kümelenmek yerine dışarı çıkıp uçuşmaya başlayınca kovanının içindeki besinleri bitme noktasına geldi. Arıcılar bu durumu yıllardır yaşamadıklarını belirterek, “En son Çernobil’den sonra böyle bir şey görmüştük” ifadelerini kullandı. Arıcılar, kovanlarında kümelenmeyen arıların yiyecek ihtiyacı için Ocak ayının sonuna doğru kovanları açıp arı keki koyuyor.

Kışın kurak yüzü arıcıları endişelendirdi: En son Çernobil’de yaşandı! - aricilar3
RECEP ERGİN/GÜMÜŞHANE-İHA

‘Mevsimler hiçbir zaman böyle değildi’

Yıllardan beri arıcılıkla uğraşan Murat Akçay, mevsimlerin bu yılki gibi hiçbir zaman olmadığını belirterek, “Ben 60 yaşındayım ve bu zamana kadar 1986’da Çernobil’den sonra böyle bir sıkıntı oldu ama iklimden dolayı değildi o. Şu anda kar yağışı yok. Gümüşhane, Ocak 2023 ortalık kupkuru, dağların tepelerinde tozarak dahi yok. Geçen sene mevsim çok güzeldi, kar yağışı çok iyiydi. Her mevsim kendini yaşattı ve çok bereketli de bir yıl oldu. Ama bu sene bu şekilde devam ederse tarımın bütün kesimlerinde olduğu gibi arıcılıkta da özellikle bizim bölgemizde çok sıkıntılar olacak susuzluk başta olmak üzere” dedi.

Kışın kurak yüzü arıcıları endişelendirdi: En son Çernobil’de yaşandı! - aricilar4
RECEP ERGİN/GÜMÜŞHANE-İHA

‘Arılar kış moduna girmedi’

Bu dönemde Gümüşhane’de değil yemleme arının yanına bile gidilmemesi gerektiğini kaydeden Akçay, “Arılar şu anda normalde kışlama modunda. Şu anda uyuyor olması, kümelenmiş olması lazım. Donmasını engellemek için ana arıyı aralarına alıp küme halinde olmaları lazım ama arılar çalışıyor. Epeydir, çalışıyor. Hiç kış moduna girmediler. Bu da ister istemez arıları yemleme ihtiyacı doğuruyor. Ama bu şekilde devam ederse yazın da yemleme moduna gireceğiz. Yani bal falan olma ihtimali çok az bu şartlarda. Mevsimin bu şekilde gitmesi arıların bakımını da güçleştiriyor, var olmasını da güçleştirecek” diye konuştu. (İHA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kışın kurak yüzü arıcıları endişelendirdi: En son Çernobil’de yaşandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir