1. Haberler
  2. Güncel
  3. Kobani davasında yargılanan siyasetçi kadınlar cezaevinden çıktı

Kobani davasında yargılanan siyasetçi kadınlar cezaevinden çıktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sincan Cezaevi’nden tahliye olan siyasi tutsaklar Sebahat Tuncel, Ayşe Yağcı, Meryem Adıbelli, Ayla Akat Ata, slogan ve alkışlarla karşılandı.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde tutulan siyasetçiler Sebahat Tuncel, Ayşe Yağcı, Meryem Adıbelli, Ayla Akat Ata tahliye edildi. Tahliye edilen siyasetçileri Tevgera Jinen Azad (TJA, MEBYA-DER, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Milletvekilleri Özgül Saki, Heval Bozdağ, Burcugül Çubuk, Kamuran Tanhan, Ömer Faruk Hülakü, Dilan Kunt Ayan, DEM Parti Amed il ve ilçe yönetilcileri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Amed PM üyeleri, il ve ilçe yöneticileri, DEM Parti Ankara İl Örgütü, Kadın Meclisi, Merkezi Kadın Koordinasyonu, PM üyeleri, SYKP Eş Genel Başkanı Feray Mertoğlu ve ÖHD’li avukatlar karşıladı.

‘Adalet bir kez daha katledildi’

“Jin jîyan azadî”, “Bijî berxwedana zindanan” sloganlarının atıldığı karşılamada ilk olarak konuşan Tuncel Kobanê Davası’nın başından beri bir intikam davası olduğunu belirterek, “Adalet sağlanmış değil aksine adalet bir kez daha katledildi bu dosyayla. Bütün bunların nedeninin ne olduğunu biliyoruz, 3 yıldır bu mahkeme salonunda bunu teşhir etmeye çalıştık. Kürt sorununun çözümsüzlüğü, AKP’nin inkar, imha, asimilasyon politikasının bir sonucu olarak Kürtlere yönelik bir intikam davası, bir kumpas davası olduğunu her defasında ifade ettik. Bizi yargılayan heyet değildi, cübbesini giymiş AKP’lilerdi, Cumhur ittifakıydı. Savunmalarımız boyunca da bunu ifade ettik” dedi.

‘İnsanlık onuru cezalandırılıyor’

 

Tuncel bugün verilen kararla da davanın siyasi bir dava olduğunun kanıtlandığını ifade ederek, “Arkadaşlarımıza bir tweet attıkları için, Kobane halkıyla dayanıştıkları için onlarca yıl ceza verdiler. Bugün bu ikiyüzlülüğü görüyoruz; AKP’liler, Filistin halkıyla dayanıştıklarını söylüyorlar. Mazlum Filistin halkıyla bizler de dayanışıyoruz orada büyük bir katliam var. Ama 2014’te Kürt halkına yönelik bir katliam vardı, İŞİD eliyle yapılan. Halkların Demokratik Partisi İŞİD vahşetine, soykırıma sessiz kalamazdı kalmadı da. İnsanlık onuru bunu gerektirirdi. Biz insanlık onuruna sahip çıktık. Bugün bu kararla insanlık onuru cezalandırılıyor. Bizim cezaevinden çıkmış olmamız adaletin sağlandığı anlamına gelmiyor. Ama şunu da biliyoruz ki mücadele bitmedi devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Tuncel mücadelenin her zaman devam edeceğini vurgulayarak son olarak şunları söyledi: “Eğer bir yerde direniş varsa, mücadele varsa orada mutlaka umut da vardır. Bugün yoldaşlarımızı geride bıraktık ama sözümüzü olsun onlar özgürlüğüne kavuşana kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Tahliye olan siyasetçi kadınlar, kendilerini karşılayan kitleyle beraber DEM Parti Genel Merkezi’ne geçti. Burada da çok sayıda kişi onları kapıda alkışlarla karşıladı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kobani davasında yargılanan siyasetçi kadınlar cezaevinden çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir