1. Haberler
  2. Güncel
  3. Koçerlerin dönüş hazırlıkları başladı

Koçerlerin dönüş hazırlıkları başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’ta yaz boyunca yaylalarda kalan Koçerler, havanın soğumaya başlamasıyla dönüş hazırlığına başladı.

Dört ay süren yayla döneminin ardından eşyasını yeniden katırlara yükleyerek günler süren yolculuklarına başlayacak olan Koçerler hayvanlarıyla Siirt, Diyarbakır ve Batman’a gidecek.

Koçerlerden Barış Çete, ilkbaharda Diyarbakır’dan geldiğini ve dört ay boyunca yaylada hayvanlarını beslediğini söyledi.

Koçerlerin dönüş hazırlıkları başladı - AA 20230915 32153036 32153029 MUSTAKI YAYLALARDA KONAKLAYAN GOCERLER DONUS ICIN HAZIRLIKLARA BASLADI

Çete, “Yaz boyunca hayvanlarımızı sağarak elde ettiğimiz sütün bir kısmını mandıraya satıyoruz. Kalanıyla peynir, tereyağı gibi ürünler yapıyoruz. Şimdi hayvanlarımızı Diyarbakır’a götüreceğiz. Orada hava sıcak ve az kar yağıyor. Burada havalar soğuduğu için dönüş hazırlıklarımıza başladık. Hayvanların durumuna ve mesafeye göre yolculuğumuz 30 gün sürüyor.” dedi.

Havanın soğumasıyla sıcak bölgelere göç edeceklerini belirten Netice Erol da “Göç öncesi hazırlıklarımızı tamamladık. Geldiğimiz günden beri koyunların bakımıyla ilgileniyoruz. Elde ettiğimiz sütten peynir ve tereyağı yapıyoruz. Eşyamızı toplamaya başladık. Diyarbakır’a gideceğiz.” diye konuştu. (AA)

Koçerlerin dönüş hazırlıkları başladı - AA 20230915 32153036 32153035 MUSTAKI YAYLALARDA KONAKLAYAN GOCERLER DONUS ICIN HAZIRLIKLARA BASLADI

Serhat News

Tepki Ver | _a_rm_1
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
Koçerlerin dönüş hazırlıkları başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir