Koçyiğit Kars Newrozu’nda: Yastayız, öfkeliyiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kars Newrozu’nda konuşan HDP’li Gülistan Kılıç Koçyiğit, ” Yastayız ve öfkeliyiz, çünkü bizi kimin öldürdüğünü biliyoruz” dedi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile Yeşil Sol Parti öncülüğünde gerçekleştirilen Newroz’un kutlandığı merkezlerden birisi de Kars oldu. “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla gerçekleştirilen kutlamalar için yüzlerce kişi, yoğun kar yağışının durması sonrası Kars Garı’nda bir araya geldi. Köylerde yaşayan yurttaşlar, yoğun kar yağışı nedeniyle güçlükle merkeze ulaştı. Yurttaşlar, iki arama noktasından alana giriş yaptı. Sık sık “Bijî Newroz” sloganlarının yükseldiği alanda üniversite öğrencilerinin yoğun katılımı dikkati çekti. Newroz, saygı duruşunun ardından başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, “Kars halkı iradesine her zaman sahip çıkmıştır ve sahip çıkmaya devam edecektir. El ele verin ve iradenize sahip çıkın. Newrozumuzu zindanlarda direnenlere ve depremde hayatlarını kaybeden halkımıza adıyoruz” dedi. 

Paylan: Onur mücadelesi veriyoruz

HDP Milletvekili Garo Paylan, zor günlerden geçtiklerini ancak buna rağmen zulme karşı ayakta olduklarını vurguladı. Paylan, “Zalimin zulmüne inat ne diz çöktünüz ne geri adım attınız. Bizler; Kürdüz, Türküz, Terekemeyiz ama her şeyden önce kardeş ve insanız. Tüm zulümlerine ve ayrıştırma politikalarına rağmen omuz omuza olduk ve olmaya devam edeceğiz. Zalimler karanlığı dayatmaya çalıştı ama biz bu karanlığı aydınlattık. 14 Mayıs günü bir bayram daha kutlayacağız ve bu karanlık bitecek. Onlar zannettiler ki, zindanlara binlerce insanımızı attıklarında biz korkup geri çekileceğiz. Biz onur mücadelesi veriyoruz. Biz eşitliği Türkiye’de sağlayacağız. 14 Mayıs’tan sonra bu ülkede barış politikaları esecektir. Hepimiz kazanacağız. Seçime kadar omuz omuza çalışmaya hazırlanın” diye konuştu.

‘Hesap sorma Newrozu’

Paylan’ın ardından “jin, jiyan, azadî” sloganlarıyla sahneye çıkan HDP Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ise, Kars’taki hoşgörüyü tüm ülkeye yaymak istediklerini ifade etti. Koçyiğit, “Newroz, deprem nedeniyle biraz buruk geçiyor. Yastayız ve öfkeliyiz, çünkü bizi kimin öldürdüğünü biliyoruz. Bizi, bu faşist iktidar öldürdü. Bizi, ranta bulaşmış, insanı ve doğayı yok sayan iktidar öldürdü. Biz, hakkımızı size helal etmiyoruz ve bunun hesabını vereceksiniz. Bu Newroz’u bir hesap sorma Newroz’u olarak kutluyoruz” ifadelerini kullandı.  

‘Kürt halkının tecride tahammülü yok’

Koçyiğit, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride tepki göstererek, “23 aydır İmralı’nın kapısını kilit vurmuşlar ve Sayın Öcalan’ın sesinin duyulmasını, barış umudunun ortaya çıkmasını istemiyorlar. Kürt halkının artık buna tahammülü kalmadı. 14 Mayıs’ta tecridin kırılması, siyasi tutukluların serbest bırakılması için de kazanacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Newroz ateşi yakıldı. Newroz programı, sanatçı Kasım Taşdoğan’ın şarkılarıyla sona erdi.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Koçyiğit Kars Newrozu’nda: Yastayız, öfkeliyiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir