Konya’da Iğdırlı aileye ırkçı saldırı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İncirliova ilçesinden aldığı evi görmek için Arpadere köyüne giden Iğdırlı aile, köylülerin ırkçı saldırısına uğradı. Jandarmayı arayarak yardım isteyen Emrah Çakmaz’a, “Git hastaneye darp raporu al. Sonra hepsinden şikayetçi ol” denildi. 

Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Arpadere köyünde yaşayan Iğdırlı aile, ırkçı saldırıya uğradı. Iğdırlı olan Cengiz Türkan, Aydın’ın İncirliova ilçesine bağlı Arpadere köyünde ev satın aldı. Aldığı evi görmek için ailesiyle birlikte Arpadere köyüne giden Cengiz Türkan, köylüler tarafından Kürt olduğu için köyde yaşayamayacakları yönünde tehdit edildi. Ardından köyden ayrılan Kürt ailenin içinde bulunduğu aracın önü, kamyon ve traktörlerle kesildi. Sopa, demir ve silahlarında kullandığı saldırıda, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu 4 kişi ağır şekilde darp edildi. Darp edilen yurttaşlar arasında bulunan Semra Türkan, Kadın Destek Uygulaması’ndan (KADES) yardım istemesine rağmen olay yerine hiçbir jandarma ve polis ekibi gönderilmedi.

Saldırıya uğrayan aile bireyleri, yaşadıklarını Mezopotamya Ajansı’na (MA) anlattı. 

Kürtlere ev yok!

Başından ve vücudunun farklı yerlerinden ağır yaralanan Emrah Çakmaz, şöyle anlattı: “Daha önce İzmir’de oturuyordum. 2 buçuk yıldır Aydın‘ın Efeler ilçesinde yaşıyorum. İnşaat işçisiyim. Damadımız Cengiz Türkan, Aydın’ın İncirliova ilçesi Arpadere köyünde ev aldı. Emekli polisten aldığımız evi görmek için ailecek emekli polis arkadaşla beraber İncirliova ilçesi Arpadere köyüne gittik. Kahvedeki köylüler bizi görünce kardeşimi köy kahvesine çağırıp ‘ne için buraya geldiniz’ diye sordular. Bizde bu esnada eve bakmaya gittik. Ev 2 katlıydı, müşterek tapuydu. Biz birinci katı satın almıştık. 2’nci katta bulundan kişinin kardeşi birinci katta kiracıymış. 2 katta bulunan müşterek evi satan emekli polise ‘Neden bu evi sattın, bu evi bunlara satarsan bunlar köye giremez, bunlar doğulu oldukları için bu köye giremezler’ demiş. Evi satın aldığımız emekli polis ‘kapıyı açın evi görsünler’ dediğinde, diğer müşterek eliyle silah işareti yaparak, elini emekli polisin kafasında dayadı.”

Yolu kesip darp ettiler

Daha sonra evden ayrılarak köy kahvesine gittiklerini aktaran Çakmaz, burada da köylülerin tehditlerine maruz kaldıklarını söyledi. Ardından Efeler’e doğru yola çıktıklarını ve yolda önlerinin kesildiğini kaydeden Çakmaz, sopa ve demirlerle dar edildiklerini belirtti.

Silah sıkıldı

Damadı Cengiz Türkan’ı aradığını ve yardım istediğini belirten Çakmaz, “Cengiz beni hastaneye yetiştirmek için kaçırdı. Yolda giderken olay yerine çok sayıda köylünün araçları ile geldiklerini gördüm. Bu sırada jandarmayı arayarak yardım istedim. Fakat jandarma ‘git hastaneye darp raporu al. Sonra hepsinden şikayetçi ol’ dedi ve telefonu suratıma kapattı. Ben hastaneye ulaştığımda babam beni aradı. ‘Hepimiz çok kötüyüz. Kardeşin Hasan’ın durumu çok kötü kafasını kırdılar. Annenin ayağına silah sıktılar. Bende canımı kurtarmak için ormana kaçtım. Annen ve kardeşinde ölmüş olabilir’ dedi. Ailem orada baygın yatınca öldü sanıp bırakıp kaçmışlar” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Konya’da Iğdırlı aileye ırkçı saldırı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir