Kürt opera sanatçısı Çakar müziği bıraktı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mardinli, dünyaca ünlü Kürt soprano Pervin Çakar Kürtçe müziği bıraktığını açıkladı.

Mardinli dünyaca ünlü Kürt opera sanatçısı Pervin Çakar beklenmedik bir karar aldı. Edinilen bilgilere göre Kürt sanatçı Çakar, “Yaptığım müzik dinlenmiyor. İstediğim verimi ve gerekli desteği alamıyorum. Çoğu kez hırpalandı. Son zamanlarda yaşanan tüm olaylar beni de etkiledi. Motivasyonum bozuldu. Kendimi büyük bir savaşın ve mücadelenin içinde buldum. Halbuki müzik ruhu dinlendiren bir şey. Yapacak bir şey yok. Yolun sonu göründü. Tüm bunları kabul ediyor ve Kürtçe müziği bırakıyorum”dediği öğrenildi.

Çakar, İtalyanca, Almanca, Fransızca opera yaptığını, kendi dilinde opera yapmanın kendisini hep heyecanlandırdığını ama yaptığı müziğin devlet destekli olması gerektiğini belirtti.

Pervin Çakar kimdir?

Mardin-Derik 1981’de beş çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Pervin Çakar, babası öğretmen olduğu için ilkokulu Ordu’nun Fatsa ilçesine bağlı bir köyde okudu. Müzik eğitimine Diyarbakır Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde başladı. 2003’de Ankara’da Gazi Üniversitesi Müzik Eğitim Bölümü Şan Ana Sanat Dalı’ndan mezun oldu. Mezzo-Soprano Oylun Erdayı’dan özel şan dersleri aldı. Ancona’da Accademia D’arte Lirica’da, Perugia’da Accademia Musicale Umbria’da William Matteuzzi, Carmen Gonzalez, Sergio Bertocchi ve Michela Sburlati ile çalıştı.

2007’de Perugia F. Morlacchi Konservatuarı’ndan üstün derece ile diploma aldı. Luciana Serra, Montserrat Cabellé, Mietta Sighele, Veriano Lucchetti, Tiziana Fabbricini ve Lella Cuberli’nin masterclass çalışmalarına katıldı.

Sahneye ilk kez 2005’te Uluslararası Eskişehir Müzik Festivali’nde Carl Orff’un Carmina Burana eserinde solo soprano olarak çıkan Pervin Çakar, aynı yıl Handel’in Deidamia eserinde Nerea rolünde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yer aldı.

Uluslararası yarışmalarda birçok ödül kazanan Pervin Çakar, 28. Uluslararası Mari Caniglia Opera Yarışması’nda 1.lik (2011), New York Lotte Lehmann Vakfı özel ödülü yılın en iyi kadın sesi (2011), 4. Milano Magda Olivero Opera Yarışıması’nda 2.lik (2010), 11. Tiran Marie Kraja Opera Festivali Yarışması’nda 2.lik (2010), 6. Leyla Gencer Opera Yarışması’nda 3.lük (2010) ödüllerini aldı. Yine Rigoletto (Gilda) rolüyle 2. Primo Palcoscenico ve 3. Giovanni Pacini yarışmalarında birincilik ödülü aldı. (medyascope)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Kürt opera sanatçısı Çakar müziği bıraktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir