Malazgirt’te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Muş’un Malazgirt ilçesinde halk, “Direne direne kazanacağız” sloganları eşliğinde Newroz ateşini yaktı. 

Muş’un Malazgirt ilçesinde Newroz, coşkuyla kutlandı. İlçede 5 yıl aradan sonra yapılan kutlamada, Newroz alanı bayraklarla süslendi. Kutlamaya katılan halk, “Bijî berxwedena zindana” ve “Bijî Newroz” sloganları attı. 

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına yapılan saygı duruşundan sonra Newroz programı başladı.

Malazgirt'te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı - mus malazgirt newrozz7

Kürt ulusal birliği 

Kutlamada konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, yaşanan depremler nedeniyle yasta olduklarını belirterek, “Ama bizler bu iktidarın rant bu politikalarına karşı bu Newroz’u bir direniş haline getiriyoruz. Bu Newrozu Sayın Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı bir tepki olarak kutluyoruz. Değerli halkımız, Kürt halkının özgürlüğüne giden yol ulusal birliğin sağlanmasından geçiyor. Bizler için elzem olan şey bir an önce Kürt ulusal birliğinin sağlanmasıdır. Bunun için çalışmalarımız sürüyor. Bugün bu alanda olduğu gibi her alanda, yerde birlik içerisinde durmamız gerekir. 100 yıl önce Lozan’da dört parçaya ayrılan Kürdistan’ın bu direniş Newroz’u ile birleştirelim” diye konuştu.

Malazgirt'te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı - mus malazgirt newrozz1

‘İktidarı tarihin çöplüğüne göndereceğiz’

Ardından konuşan HDP Muş milletvekilli Şevin Coşkun, Newroz’un zulme karşı direnişin sembolü, yeni yaşamın habercisi, kahramanlık iradesi ile şahlanışın destanı olduğunu ifade ederek, halkın bayramını kutladı. Coşkun, “Binlerce yıldır Mezopotamya topraklarından gümümüze kadar sönmeyen Newroz ateşi, Kürdistan topraklarında zülme karşı başkaldırı ve direniştir. Yakın mücadele tarihimizde Diyarbakır zindanında üç kibrit çöpü ile bedenini Newroz ateşi yapan Malzum Doğan şahsından hepinizin Newroz’unu bir kez daha kutluyorum. Bizler bu yılki Newroz’u yaşanan depremde yaşamını yitirenlerin üzüntüsü ile karşılıyoruz. Depremde devlet kurumlarının acizliğine tedbirsizliğine tanık olduk ve insanlar günlerce enkaz altından ölüme terk edildi. Devlet kurumlarının söz konusu Kürtler olunca ortaya çıktığını bir kez daha gördük. Daha dün Türkiye ve Kürdistan’ın birçok kentinde yapılan Newroz kutlamalarına tahammüllerinin olmadığını bir kez daha gördük ve yüzlerce kişi gözlatına alındı. Ancak bizler bir kez daha söylüyoruz bu iktidara; sizin baskı ve gözaltı ve saldırılarınız bizleri yıldıramaz. Demokratik bir cumhuriyet için 14 Mayıs seçimleri bizim için tarihi bir fırsat. 14 Mayıs’ta bu ceberut iktidarı tarihin çöplüğüne göndereceğiz. Bizler özgürlüğümüze, eşit haklara kavuşuncaya dek Newroz ruhuyla mücadele etmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Malazgirt'te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı - mus malazgirt newrozz5

Tecrit

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecrit politikasına dikkat çeken Coşkun, “Kürt düşmanlığı üzerinden yapılan politikalar, tecritte ısrar ve savaş politikaların sorunu derinleştirmektedir. Çözüm yolu İmralı’dır. Çözüm yolu ‘bir haftada sorunu çözerim’ diyen Sayın Abdullah Öcalan’dır. Bizler bu mutlak tecride, savaş politikalarına karşı demokratik ve özgür bir yaşam diyoruz. Bu inançla siz değerli halkımızın direnişi ile mücadeleye devam diyoruz” diye belirtti.

Newroz ateşi yakıldı

Yapılan konuşmalarının ardından HDP ve Yeşil Sol Parti yöneticileri tarafından Newroz ateşi yakıldı. 

Malazgirt'te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı - musmalazgirt newrozz6

Newroz ateşi etrafından halaya duran yurttaşlar sloganlar attı. Newroz kutlaması, yerel sanatçıların müzik dinletisiyle sona erdi. 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Malazgirt’te 5 yıl sonunda Newroz ateşi harlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir