Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TCMB başkan yardımcıları Emrah Şener, Taha Çakmak ve Mustafa Duman görevden alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı atama kararı, Resmi Gazete‘de yayımlandı. Buna göre, Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkan yardımcıları Şener, Çakmak ve Duman, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile görevden alındı.

TCMB başkan yardımcılıklarına Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan atandı.

Osman Cevdet Akçay kimdir?

Orta ve lise öğrenimini Robert Koleji’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi, Ekonomi mezunu olan Akçay, New York City University Graduate School and University Center’dan M.Phil ve Ph.D derecelerini almıştır. Akçay, Koç Finansal hizmetler ve Yapı Kredi de Baş ekonomist olarak 1 Mayıs 2018 tarihine kadar Ekonomik Araştırmalar bölümünün başında bulundu.

Fatih Karahan kimdir?

2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği ve Matematik bölümlerinden mezun oldu. Pensilvanya Üniversitesi’nde ekonomi üzerine yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma ekonomisi ve mikroekonomi üzerine çalışan Karahan, 2012 yılından beri New York Merkez Bankası’na bağlı Para Politikası Araştırma Birimi bünyesindeki İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmalarında ekonomist olarak yer alıyordu.

Hatice Karahan kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede İktisat yüksek lisans eğitimini tamamladı ve doktora çalışması için ABD’ye gitti.

2006 senesinde Ekonomi doktorasını yaptığı Syracuse University’de ekonomi dersleri verdi.

Ayrıca Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak görev aldı.

Türkiye’ye geldikten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi ve TÜBİTAK’ta danışman oldu. 2014 senesinde makroekonomi alanında doçent oldu.

TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yapan Karahan, 2015 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu başkanı oldu. Yeni Şafak gazetesinde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlandı. Karahan, 2014 yılından beri Yeni Şafak gazetesinde ekonomi yazarlığı yapmaktadır. 2017’de Erdoğan’ın ekonomiden sorumlu danışmanı oldu.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Merkez Bankası başkan yardımcıları görevden alındı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    11 Ağustos 2023, 10:22

    […] Erdoğan‘ın imzasıyla, 6 bakanlıkta 14 üst düzey bürokrat görevden alındı. Bu isimler […]

    Cevapla