Merkezi Van’da bulunan İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kurulmasına Doğu Perinçek engeli” iddiası

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Mayıs 2018’den beri İçişleri Bakanlığı tarafından “Alındı Belgesi” verilmeyen İnsan ve Özgürlük Partisi, Doğu Perinçek’in kendilerine engel çıkardıklarını iddia etti. Perinçek cephesi ise iddiaları sert dille yalanladı.

Independentturkish haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre Türkiye’de 123 siyasi parti faaliyet yürütüyor.

Bunlardan 25 tanesi 2020’de, 22 tanesi ise 2021 ve sonrası kurulan siyasi partiler.

Listenin sonunda da 10 Ocak 2022 tarihli kuruluşuyla Şahlanış Partisi yer alıyor.

Anayasaya göre Türkiye’de siyasi parti kurmak izne tâbi değil.

İstenilen belgeler, İçişleri Bakanlığı’na bildirildikten sonra parti siyasi faaliyetlerine başlayabiliyor.

Ancak bu prosedür bazen tüm partiler için geçerli olmayabiliyor. İnsan ve Özgürlük Partisi (İÖP) örneğinde yaşandığı gibi…

İÖP, Mayıs 2018’den beri İçişleri Bakanlığı’na defalarca başvurmasına rağmen dilekçesi bir türlü kabul edilmedi.

Konu Anayasa Mahkemesi’ne taşındı

Bunun için Kamu Denetçiliği Kurumu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve idare mahkemesine kadar başvuruda bulundu.

Başvurulardan sonuç alamayan İÖP yöneticileri, mart ayının ilk günlerinde konuyu Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

“Hukukun yanında siyasi süreci de işletmek istedik”

İnsan ve Özgürlük Partisi, “kuruluş mücadelesi” verirken yeni bir gelişme yaşandı.

İÖP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir, İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kuruluşunun Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından engellendiğini ileri sürdü.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilmesi gereken parti kuruluşu “Alındı Belgesi”nin yıllardır verilmediğini hatırlatan Bozdemir, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını ve sonucu beklediklerini söyledi.

Hukuki sürecin yanında siyasi süreci de işletmeye devam ettiklerini kaydeden Bozdemir, “Bunun için birçok siyasi parti lideri ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptık. AK Parti içerisinde birçok milletvekili ve hükümette bürokrat ile süreç paylaşıldı, hatta destek sözü bile aldık. Ancak bunlarda hukuksuz durumun izahını yapamadılar ve bize ‘durum bizi aşıyor’ dediler” ifadelerini kullandı.

“Siyasi partiler masası bizleri Doğu Perinçek’e yönlendirdi”

Bozdemir, yeni sistemin getirdiği zorlukları göz önünde bulundurarak külliye nezdinde birtakım çalışmalar yapma kararı aldıklarını aktardı.

Murat Bozdemir, “Demokratik sorumluluk duyan bazı kesimlerle kuruluşun tıkandığı noktayı ortaya çıkarmak amacıyla bazı girişimlerde bulunduk. İçişleri Bakanlığı’nın saraydaki siyasi partiler masası, umulmadık bir şekilde bizleri Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’e yönlendirdi” dedi ve ekledi:

İşin doğrusu ilk başta biz de bunu hayret ile karşıladık. Hatta ‘bu nasıl oluyor, bu mümkün mü?’ diyerek anlam veremedik.

Ancak yeni dönemin bazı sıkıntılarını göz önünde bulundurarak bunu hâl yoluna gittik ve Perinçek ile görüşmek için randevu talebinde bulunduk.

Ama Perinçek’in genel sekreterliği randevu talebine ‘İnsan ve Özgürlük Partisi’ şerhi koyarak, yani ‘İÖP meselesi ve kurulma aşamasını’ konuşmama şerhi koyarak konuşabileceklerini, bunun dışında randevu veremeyeceklerini bildirdiler.

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Merkezi Van’da bulunan İnsan ve Özgürlük Partisi’nin kurulmasına Doğu Perinçek engeli” iddiası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir