Milyonlarca memurun gözü yoldaydı: 5 aylık zamlar açıklandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Temmuz 2023’te uygulanacak emekli zammı ve memur maaş zammı netleşiyor. Mayıs ayı enflasyon rakamları ile Temmuz zammı için 5 aylık zam oranı kesinleşti. İşte detaylar…

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıklamasına göre Mayıs ayında TÜFE yüzde 0.04 oranında yükseldi. Bu sonuçla birlikte yıllık TÜFE yüzde 39.59’a geriledi. Yüzde 40 bandının altına düşmüş oldu.

5 aylık zam oranı kesinleşti!

TÜFE’deki bu gerçekleşme önemli, 5 aylık TÜFE Mayıs sonuçları ile birlikte yüzde 15.26 oldu. Bu milyonlarca emekli ve memur açısından maaş zamları açısından önemli bir gösterge. 6 aylık enflasyon kadar işçi ve Bağkur emeklileri Temmuzda zam alacak. Memur ve memur emeklileri yüzde 8’lik toplu sözleşme zammının üstüne enflasyon farkı alacak.

Temmuz ayında ücret zamları dışında enflasyon dışında belirleyicilerin olması yüksek ihtimal. 5 aylık artış yüzde 15.26 oldu.

Buna göre:

* 5 aylık enflasyon oranı: Yüzde 15,26
* 5 aylık SSK ve Bağ- Kur emekli zammı: Yüzde 15,26
* Ocak 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 8
* Temmuz 2023 memur toplu sözleşme zammı: Yüzde 6
* 5 aylık memur enflasyon farkı: Yüzde 7,26
* 5 aylık memur ve memur emeklisi zammı: Yüzde 13,26

En düşük memur maaşı 22 bin lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memur ve memur emeklilerinin maaş zamlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hak-İş Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük memur maaşının en düşük kamu işçisinin maaşının altında kalmayacak şekilde düzenleme yapacaklarını söyledi.

Seçim sonrasında Temmuz ayına kadar yetiştirilmesi beklenen zamlarla ilgili çalışma neticesinde en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağı belirtildi. Refah payı katkısıyla birlikte maaş zammının yüzde 45’e ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Milyonlarca memurun gözü yoldaydı: 5 aylık zamlar açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir