Muşlu Bager ‘Düşümüz Mavi Olsun’ bestesini doğada çaldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Kusursuz kulak” olarak bilinen “absolut kulak” yeteneğine sahip Bager Çalışcı, doğal yaşamın sürdürülmesi ve çevre konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla “Düşümüz Mavi Olsun” isimli beste yaptı.

Muş’ta, duyduğu sesleri notaya dökebilme yeteneğine sahip, doğuştan görme engelli 11 yaşındaki Bager Çalışcı, çevre kirliliğine dikkati çekmek için yaptığı “Düşümüz Mavi Olsun” isimli bestesini, piyanosuyla çıktığı Mercimek Kale Höyüğü’nde çaldı. Bestesini Muş Ovası’ndaki tepede bulunan Mercimek Kale Höyüğü’nde çalmak isteyen Çalışcı, bu hayalini babasıyla paylaştı. Bunun üzerine, babası ve yakınları tarafından araç yolu olmadığı için eşeğe yüklenen piyano, zorlu tırmanışın ardından höyüğün bulunduğu tepeye çıkarıldı.

Muşlu Bager ‘Düşümüz Mavi Olsun’ bestesini doğada çaldı - AA 20231019 32454857 32454837 KUSURSUZ KULAK BAGER MERCIMEK KALE HOYUGUNDE PIYANODA CEVREYLE ILGILI BESTESINI CALDI
AA

Burada piyanonun başına geçen Çalışcı, kendi bestesinin yanı sıra Ludwig Van Beethoven, İdil Biret ve Fazıl Say’ın eserlerini çaldı. Çalışcı, gazetecilere, dünyada son yıllarda etkisini sürdüren küresel ısınma ve çevre kirliğine dikkati çekmek için Mercimek Kale Höyüğü’nde piyano çalmak istediğini söyledi.

Muşlu Bager ‘Düşümüz Mavi Olsun’ bestesini doğada çaldı - AA 20231019 32454857 32454834 KUSURSUZ KULAK BAGER MERCIMEK KALE HOYUGUNDE PIYANODA CEVREYLE ILGILI BESTESINI CALDI
AA

Dünyanın kirlenmemesi için “Düşümüz Mavi Olsun” isimli beste yaptığını anlatan Çalışcı, “Dünyamız ölümle karşı karşıya ve her geçen gün daha tehlikeli boyutlara ulaşıyor. Kirlettiğimiz doğadaki canlılar da toplu halde ölüyor. Küresel ısınmayı ve dünyamızı kirletmeyi geç olmadan durdurmamız lazım” dedi.

Muşlu Bager ‘Düşümüz Mavi Olsun’ bestesini doğada çaldı - AA 20231019 32454857 32454833 KUSURSUZ KULAK BAGER MERCIMEK KALE HOYUGUNDE PIYANODA CEVREYLE ILGILI BESTESINI CALDI
AA

Baba Mehmet Çalışcı ise Bager’in bestesini höyükte çalmak istediğini belirterek, “Burası bölgeye hakim güzel bir yer. Yüksek olduğu için çıkmakta zorlandık. Ağır olan piyanoyu da eşekle getirmek zorunda kaldık. Çok zorlu şartlarda piyanoyu buraya çıkardık ama bu zorluklara değdi. Bager de çok mutlu oldu. Küresel ısınma ve iklim değişikliğiyle ilgili bestesini burada çalarak insanlara mesajını verdi” diye konuştu.

Serhat News

Tepki Ver | mutlu1
1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Muşlu Bager ‘Düşümüz Mavi Olsun’ bestesini doğada çaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir