1. Haberler
  2. Güncel
  3. Paris katliamı zanlısı sorgu hakiminin karşısına çıkacak

Paris katliamı zanlısı sorgu hakiminin karşısına çıkacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi ile iki ayrı iş yerinde üç kişiyi katleden zanlının bugün sorgu hakimi karşısına çıkacağı bildirildi.

Fransa’nın başkenti Paris’teki Ahmet Kaya Kürt Kültür Merkezi’ne saldırarak 3 kişiyi katleden fail yeniden gözaltna alınmasının ardından bugün sorgu hakiminin karşısına çıkacak. İfadesinde “Irkçı” olduğunu kabul edip göçmenleri sevmediği için cinayetleri işlediğini itiraf eden 69 yaşındaki zanlı hakkında sorgu hakiminin, silahla “adam öldürmek ve adam öldürmeye teşebbüs suçlarından” dava açması bekleniyor.

Kürtler ise zanlı hakkında “terör” suçlamasıyla dava açılmasını istiyor. Bu konu ülkedeki hukukçular arasında da yoğun tartışmalara neden oluyor.

Terör suçlamasıyla dava açılsın talebi

Paris savcısı Laure Beccuau, daha önce yaptığı açıklamada, terörle mücadele savcılığının, cinayetlerle ilgili görevlendirilen sorgu hakimiyle sürekli temas içinde olduğunu bildirmişti. Gözaltı kararı dün kaldırılan saldırgan, sağlık sebebi gerekçe gösterilerek emniyete bağlı bir psikiyatri kliniğine sevk edildi. Klinikte birkaç saat geçiren şüpheli yeniden gözaltına alındı.

Savcı: Saldırgan  yabancılara karşı ‘patolojik’ bir nefret duyduğunu itiraf etti

Paris savcısı Laure Beccuau saldırganın yabancılara karşı “patolojik” bir nefret duyduğunu itiraf ettiğini belirtti. Savcı Beccuau, saldırganın kendini “depresif ve intihara yatkın” biri olarak tanımladığını ve 2016’da evinde yaşadığı hırsızlık sonrası “göçmenleri ve yabancıları öldürme arzusunda” olduğunu aktardı.

Savcının açıklamalarına göre, Fransız saldırgan tek pişmanlığının “intihar edememek” olduğunu dile getirerek eğer bir gün intihar ederse “düşmanlarını” da öldürmeyi düşündüğünü, düşmandan kastının ise “Avrupalı olmayan tüm yabancılar” olduğunu söyledi.

Saldırı planını değiştirmiş: Önce St Denis’ye, sonra 10. bölgeye

Savcının açıklamalarına göre zanlı, saldırı günü yabancıları öldürmek için çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı Paris’in banliyösü Saint-Denis’ye gittiğini, burada az kişi olması ve kıyafetinin silah şarjörünü doldurmasına imkan vermemesi nedeniyle planladığı saldırıdan vazgeçtiğini anlattı. Daha sonra Paris’in 10uncu bölgesine yürüyerek gittiğini, orada bir kültür merkezi bulunduğunu bildiğini belirten saldırgan, tüm göçmenlere kızgın olduğunu ifade etti.

Fransız basınında adı “William M.” olarak geçen 69 yaşındaki saldırgan olay yerinde gözaltına alınmış, ancak 69 yaşındaki zanlı sağlık gerekçeleriyle cumartesi günü gözaltından çıkarılarak emniyete bağlı bir psikiyatri kliniğine götürülmüştü.

Saldırganın 2016 ve 2021’de iki kez cinayete teşebbüs ettiğinin polis kayıtlarına geçtiği, Aralık 2021’de elinde kılıçla Paris’te bir göçmen merkezine saldırdığı ve iki kişiyi yaraladığı, bu nedenle hapse atıldığı ve buradan bu ay çıktığı açıklanmıştı.

31 polis yaralı, 11 kişi gözaltında

Öte yandan Paris’teki Kürt toplumunun saldırı sonrasında Fransız polisine duyulan öfkeyi dile getirmek için yaptığı protesto eylemlerinin şiddete dönüşmesi de tartışma konucu oldu.

Kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda saldırıyı protesto etmek amacıyla cumartesi günü yapılan toplantıda da arbede çıkmış, emniyet güçleriyle çatışan grubun eylemleri sonucu meydana yakın sokaklar savaş alanına dönmüştü. Protestolara katılan bazı kişiler de PKK bayrakları dalgalandırmış ve örgüt yanlısı slogan atmıştı.

Başkent polis şefi Laurent Nunez cumartesi günü bir televizyon kanalına verdiği demeçte, çıkan olaylarda 31 polis memuru ve bir protestocunun yaralandığını, 11 kişinin ise tutuklandığını açıkladı.

Saldırı günü de olay yerinde toplanan bir grup gösterici polisle çatışmıştı.

Bugün yeni bir yürüyüş düzenlenecek

Öte yandan Paris’te PKK’ye yakınlığıyla bilinen Fransa Demokratik Kürt Derneği, cinayetlerin işlendiği Ahmet Kaya Kültür Merkezi’nin bulunduğu Enghien sokağından, 10 yıl önce yine 3 PKK’lı kadının öldürüldüğü Fayette sokağı arasında bir “anma yürüyüşü” düzenleneceği açıkladı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Paris katliamı zanlısı sorgu hakiminin karşısına çıkacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir