Prof. Dr. Naci Görür bir kez daha uyardı:  Zemin kayıyor, o iki ilçeden hemen kaçın!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Naci Görür uyardı! Olası İstanbul depreminin büyüklüğünü ve zemini sağlam yerleri açıkladı. Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Görür, zemini sağlam olan ilçeleri açıklarken 7 büyüklüğündeki depremin 8 şiddetinde hissedilebileceğini söyledi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözler olası İstanbul depremine çevrildi. Beklenen İstanbul depremi için uyarılar gelmeye devam ediyor.

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, “Sesimi Duyan Var Mı?” programında Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtladı. Görür, “İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunda eviniz sahile yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz” dedi.

Görür, olası depremin şiddetinin en fazla hissedileceği ilçeleri açıkladı

Görür’ün deprem gündemine ilişkin yaptığı açıklamalar şöyle:

İstanbul’da beklediğimiz deprem minimum 7.2, maksimum 7.6’dır. Bütün hazırlıklar ve senaryolar buna göre yapılıyor. İstanbul’da 7 büyüklüğünde bir deprem olduğunda eviniz sahile yakın bölgedeyse 9 şiddetinde hissedersiniz. Avrupa yakasında daha fazla hasar olacak. İstanbul’da depremin şiddetini en az hissedecek ilçeler kuzeydeki yerlerdir.

Oralarda da 7-8 şiddetini bulan yerlerde vardır. Istranca’lara doğru giderseniz bu daha da düşer. Güney’de en fazla 9, Kuzey’de ise 6’ya kadar varır. Eski kayaların olduğu yerler sağlamdır. Özellikle sahilde plaj kumları ve vadilerin olduğu yerler hariç. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye gidince sağlam zeminleri görüyorsunuz. öz gelimi Çamlıca’daki zemini sondajla bile zor kazarsınız.

Ataşehir zemini pek sağlam değil. Avcılar’da kabul edilebilir nitelikte, inşaat yapılabilir niteliktedir.

Ama kimi yerlerde sıvılaşmanın olabileceği, deprem etkisini büyütebilecek yerler vardır. Buralarda depremin etkisi fazlalaşır.

Büyükçekmece, Küçükçekmece çevresinde en ufak bir şey yapsan kayıyor.

Serhat News ü

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Prof. Dr. Naci Görür bir kez daha uyardı:  Zemin kayıyor, o iki ilçeden hemen kaçın!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir