1. Haberler
  2. Güncel
  3. Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Roboski’de katledilen 34 kişi, mezarları başında anılırken, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, failler ve talimatı verenler herkes hesap verene kadar mücadeleye devam edeceklerini söyledi. 

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde 28 Aralık 2011’de TSK’ye ait savaş uçakları tarafından bombalanarak katledilen 19’u çocuk 34 kişi, katliamın 11’inci yılında anıldı. Roboski Şehitliği’nde yapılan anmaya katledilenlerin yakınları ellerinde yakınlarının fotoğraflarıyla katıldı. Anmaya, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Emek ve Özgürlük İttifakı ile CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan ve birçok kenttin baro başkanı ile Şırnak, Mardin, Diyarbakır, Batman ve daha birçok kentten yurttaşlar katıldı. Katliam anmasında son yılların en büyük kalabalığı toplanırken, sık sık slogan atıldı. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma

Katledilenlerin fotoğraflarının olduğu ve “Roboski’yi unutmadık, unutturmayacağız” pankartlarının açıldığı anma saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından konuşmalar yapıldı.

‘Ankara’nın dehlizlerinde beton döküldü’

Anmada konuşan Roboskîli ailelerden Zeki Tosun, Roboskî’nin küçük bir köy olduğunu kaydederek, devletin küçük bir köye bile adalet getiremediğini söyledi. Tosun, barış ve huzurun yolunun Roboskî’de adaletin sağlanması ile mümkün olduğunu belirterek, sorumluların açığa çıkarılması taleplerini tekrar etti. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma4

Katledilenlerin yakını ve HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ferhat Encu, Roboskî’de yaşanan 11 yıllık adaletsizlik sürecini anlatarak, “Cumhurbaşkanı Erdoğan katliamın Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmasına izin vermeyeceklerini söylemişti. Bugün Ankara’da katliamın üzerine beton döküldü” dedi. 

Hukukçulardan mücadele sözü

Şırnak Baro Başkanı Rojhat Dilsiz, katledilenlerin her birinin geleceğe dair umutları ve hayalleri olduğunu belirterek, her birinin hayallerinin katledildiğini söyledi. Türkiye’de yaşanan adaletsizliklere her geçen gün bir yenisinin eklendiğini kaydeden Dilsiz, “Bu coğrafyanın sorgusuz, sualsiz katliama ne takadi kaldı ne de tahammülü” dedi. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma2

‘Hepimizin payı var’

TBB Başkanı Erinç Sağkan da, her geldiğinde ailelerin yüzüne bakamamanın utancını yaşadığını kaydederek, “Adaletin sağlanamamasında, acılarını dindirememekte hepimizin bir nebze de olsa payı var” dedi. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma5
Erinç Sağkan

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren ise, 100 yıldır Kürtlerin katledildiği bütün olaylarda cezasızlık politikasının devreye girdiğini dile getirerek, “Biz dillendirdikçe onlar kulaklarını kapatıyor. Ama bizler mücadele edeceğiz” dedi. Bütün hukukçulara ve devleti yönetenlere seslenen Eren, “Bizi bu ülkede vatandaş olarak kabul ediyorsanız, kendi anayasanıza göre adaleti tesis etmek için gerekeni yapın” çağrısı yaptı. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma6
Nahit Eren

‘Adaleti sağlayacağız’

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da, hükümetin katliama yaklaşımına değinerek, “Dönemin Genelkurmay yetkilileri, o dönemin siyasileri bu katliamın failidir” dedi. Tanrıkulu, en yakın zamanda faillerden hesap soracaklarının ve adaleti sağlayacaklarının sözünü verdi. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma7
Sezgin Tanırkulu

‘Ortada sadece adalet ve vicdan yok’

Ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan söz aldı. Aradan 11 yıl geçmesine rağmen etkin bir soruşturmanın yapılmamasının, hala faillerin ortaya çıkarılmamasının Roboski’nin üzerinin kapatılmasının Türkiye’de büyük bir ayıp olduğunu kaydetti. Buldan, “Derin bir yaradır aynı zamanda. 11 yıldır bu ailelerin ellerinde sadece resimler bıraktılar bu ailelerin gözlerinde yaşlar bıraktılar. Etkin bir soruşturma yapılmadı, failler ortaya çıkarılmadı. Talimatı veren ortada failler ortada suçu işleyenler ortada. Ortada olmayan tek şey adalet, hukuk ve bu ülkeyi yönetenlerin vicdansızlığı. Hesap vermesi gerekenlerin hesap sorması gerekenlere saldırdığı bir zihniyetle karşı karşıyayız” diye konuştu.

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma8
Pervin Buldan

Encü’ye atılan tokat

Buldan, konuşmasına şöyle devam etti: “Roboski’de canlarını yitirenler, yakınlarını kaybedenler hesap sorarken, onlara hesap vermesi gerekenler Roboski ailelerini yargılarken, Ferhat Encu’ye tokat atarken, aynı zamanda Kürt halkının duruşuna tokat attı. Bu aynı zamanda Kürt halkının kimliğine saldırıydı. Bu zihniyet, Roboski’de savaş uçaklarından bombaların 34 yurttaşımızın üzerine atılırken de aynıydı. İstanbul’da il eş başkanımız Ferhat Encu’nun yüzüne tokat atan zihniyet de aynı zihniyettir. Bu coğrafyada Kürt isen, adalet talep ediyorsan, demokrasi gelsin istiyorsan, karşılaştığın bir şey, o da büyük bir hukuksuzluk ve adaletsizlik. Bu ülkede hukuk, yasalar Kürtlere işlemiyor. Kürtler, Kürtlerin mücadelesi, adalet talebi, hak arayışı söz konusu olduğu zaman yasalar tersinden işletiliyor, geçerli kılınmıyor. 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma1

‘Failler hesap verene kadar bitmeyecek’

Dün İzmir’de Deniz Poyraz’ın katledilmesinden sorumlu olan tek bir insan yargılandı ve müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Oysa katilin arkasındaki güçler, o katile emir verenler, finanse edenler onun arkasındaki odaklar hiç bir şekilde yargılanmadı, yalnızca bir kişinin cezalandırılmasıyla olay kapatılmaya çalışılıyor. Hiçbir cinayet tek başına bir katil tarafından yapılmamıştır. O cinayetin arkasında belli odaklar ve güçler vardır. Ama bugün bakıyoruz Roboski’de de, Deniz Poyraz’da da, Dedeoğulları ailesinde de, bütün bu katliamlarda hep aynı şey işletiliyor. Bir kişiye ceza veriliyor, üzeri örtülmeye çalışılıyor. Alilerimize söz veriyoruz: Bu dava burada bitmeyecek! Failler hesap verene kadar bu talimatı verenler başta olmak üzere bu cinayetten sorumlusu herkes hesap verene kadar mücadele devam edecek.” 

Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz - roboski anma3

Mezarlara çiçekler bırakıldı 

Konuşmaların ardından anmaya katılanlar, katledilenlerin mezarına çiçekler bırakarak, dualar okudu. Kitle ardından katledilenlerin ailelerine tek tek başsağlığı diledi. (MA)

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Roboski’de yaşamını yitirenler anıldı: Mücadeleye devam edeceğiz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir