Rûdaw Kürt dilinin sembolik fotoğrafın öyküsüne ulaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bundan 48 yıl önce çekilen “Kurd, Kurdi, Kurdistan” yazan bir kara tahtanın önünde resim çeken o küçük kız, şimdi 56 yaşında ve Süleymaniye’de yaşıyor.

Kürtçe eğitim denilince akla gelen bu sembolik fotoğraf, gündüzleri Irak rejimi tarafından bombardıman yapıldığı için gece ders görülen bir okulda çekilmiş. Fotoğraf Erbil’in Çoman ilçesinde çekildi. Chris Kutschera’nın 1974’te Erbil’in Çoman ilçesi Gelale kasabasında çektiği fotoğraf, Kürtçe eğitim denilince akla gelen, haber ve paylaşımlarda en çok kullanılan fotoğraflardan biri.

Rûdaw Kürt dilinin sembolik fotoğrafın öyküsüne ulaştı - 1642609664898


Fotodaki kızın adı Şinê Eli Eskeri


Fotoğraf çekilirken Şinê henüz 8 yaşındaymış. Fotoğrafın 48 sene önce çekildiği kaydedildi. Babası Eli Eskeri, önce Kürdistan Demokrat Partisi ve daha sonra Kürdistan Yurseverler Birliği’nde Peşmerge komutanlığı yapmış tanınan bir isim.

Rûdaw Kürt dilinin sembolik fotoğrafın öyküsüne ulaştı - 1642609845424


“8 yaşındaydım, annem öğretmendi”


Rûdaw, şu an hala Süleymaniye’de yaşayan Şinê Eli Eskeri’ye ulaşarak bu fotoğrafın hikayesini sordu. Fotoğrafı iyi hatırladığını anlatan Eskeri, şu ifadeleri kullandı: “O vakit 8 yaşındaydım. Annem Gelale’deki okulda öğretmendi. O gün Kürt milli kıyafetleri giymiştim. Chris Kutschera bir kaç resmimi daha çekti.”

Fotoğraf gece çekildi

Rûdaw Kürt dilinin sembolik fotoğrafın öyküsüne ulaştı - 1642609831057


Fotoğrafa yansıyan parlaklığın hikayesini de anlatan Şinê Eli Eskeri, “O fotoğraf gece çekildi. Çünkü gündüz (Saddam rejimninin) uçaklar bombalıyordu, okula gidemiyorduk. O ışık, luks denilen gece lambasından geliyor, içeriyi aydınlatmak için yakılırdı. Diğer öğrencilerin de resimleri çekildi” diye belirtti.
Şinê Eli Eskeri, 1966 yılında doğdu.

Şinê Eli Eskeri: “Tahtadaki annemin el yazısı”
Fotoğrafta kara tahta üzerinde “Kurd, Kurdi, Kurdistan” yazıyor. Eskeri, “Annem Newbahar ki maalesef şimdi yaşamıyor, o tahtadaki yazı onun el yazısı” dedi.  
 

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Rûdaw Kürt dilinin sembolik fotoğrafın öyküsüne ulaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir