Saadet Patisi İL Başkanı İlhan: TOKİ’ler çileye dönüştü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un Van ziyaretini değerlendiren Saadet Partisi Van İL Başkanı Özay İlhan, bakanın övgüyle bahsettiği TOKİ konutların bakımsızlıktan çöktüğünü söyledi.

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı haftalık gündem toplantısını Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un Van’a yaptığı ziyarete ayırdı. Kurum’un Van’a yaptığı ziyaretten örnekler veren İl Başkanı Özay İlhan, “Malumunuz üzere geçtiğimiz hafta Çevre ve Şehircilik İklim Bakanı Sayın Murat Kurum ilimizde tozpembe bir tablo çizdi.  Saymakla bitmeyen açılışlar gerçekleştirdi.               TOKİ’lerden, millet bahçelerinden, Van Gölü’nden, Van’ı dünyanın tarih ve kültür markası yapmaktan bahsetti. Van’ın Türkiye’nin yeşil dostu bir şehir olacağını söyledi.” dedi. Van’da insanlık tarihinin gördüğü en önemli eserlerden biri olan, mevcut haliyle adeta tarih ve turizm kokan, hatta ve hatta mağdurları bile bitmeyen Çevre Yolu’ndan bahsettiğini de dile getiren İlhan, Bakan Kurumun İskele’den kampüse yapılan, yapılmasıyla çökmesi arasında sadece birkaç ay olan Sahil Yolu Projeleri’nden övgüyle bahsettiğini kaydetti.

‘TOKİ’ler çöktü’

Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak yaşanan sorunları hatırlatmak istediklerini de belirten İlhan, şunları söyledi: “Van 2011’de iki büyük deprem yaşadı. Ardından TOKİ’ler yapıldı ve o gün bugündür yapılan TOKİ’lerde ne bir yeşillendirme yapıldı ne de bir sosyal donatı. Yapılan okul ve camilerde hiç bir bakım gerçekleştirilmedi ve dökülmeye başladı. TOKİ’lerde yaşayanlar için kış ayları adeta çileye dönüştü. Daha geçtiğimiz günlerde yeniden yapılan Edremit TOKİ’nin yolu sayın bakan ilimizden ayılmadan çöktü. Hala depremden hasar gören birçok yapı yıkılmadı ve tehlike saçmaya devam ediyor. Van’ın imar sorunu bir türlü çözülmedi. 18. Madde uygulamasıyla birçok vatandaş mağdur edildi.”

Tuşba Belediyesi ağaç kıyımı yaptı

Çevre ve sahil yolu çalışmalarına da dikkat çeken İlhan sözlerine şöyle son verdi: “Edremit TOKİ yolu ve İskele’den kampüse yapılan sahil yolu da aynı Maraş Caddesi’ndeki refüjler misali yap boza döndü. Birinci depremin en büyük yıkıma sebep olduğu Erciş’te yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarıyla da kentin kimliği yok edildi. Van Gölü’nde dip çamuru temizliği yapılıyor. İyi güzel ama Van Gölü’ne 100 den fazla dereden her an her saniye çamur çöp ve pislik akıyor.Sayın Bakan arıtma tesislerinden bahsetti. Fakat hali hazırda Van Gölü’ne birçok noktadan kanalizasyon akmaya devam ediyor. Hatırlatıyoruz; marifet temizlemek değil, marifet kirletmemektir.Van, Türkiye’nin yeşil dostu olacak demişsiniz. Hatırlatalım Van ülkemizde ormanı olmayan birkaç şehirden biridir. Yeşil konusunda belediyelerinizin marifetlerini anlatmaya gerek yok. Hatta Tuşba Belediye hizmet binası görünsün diye yüzlerce ağacın kesildiğini de bilmeyen yok.Yapımı yılan hikâyesine dönen çevre yolunu anlatmaya zaten gerek yok. Kısaca iktidar olarak Van’a öyle hizmetler yaptınız ki, Van’ı çarpık kentleşmenin başkenti haline getirdiniz.”

Serhat News

(sg)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Saadet Patisi İL Başkanı İlhan: TOKİ’ler çileye dönüştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir