HDP milletvekili Murat Sarısaç, üniversite öğrencilerinin ulaşım sorununu meclis gündemine taşıdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin her yıl yaşadığı ulaşım sorununu meclis gündemine taşıyarak, soru önergesi sundu.

HDP milletvekili Sarısaç, yaklaşık 30 bin öğrencisi olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencilerinin, her yıl yaşadığı ulaşım sorununu meclise taşıdı.

HDP’li Sarısaç, her yıl eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla YYÜ öğrencileri de şikâyetlerini ve taleplerini kamuoyuna ulaştırmaktadırlar. Çünkü 30 bin öğrencinin eğitim gördüğü Zeve Kampüsü’ne ulaşımda yaşanan zorluklar kronikleşmiş durumdadır ifadelerini kullandı. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencilerinin yurt, barınma, yemek fiyatları vb. sorunları sıklıkla gündeme geldiğini söyleyen Sarısaç, “Öğrencilerin mağduriyet yaşadığı sorunlardan bir tanesi de ulaşımdır. Bu nedenle her yıl eğitim ve öğretim döneminin başlamasıyla YYÜ öğrencileri de şikâyetlerini ve taleplerini kamuoyuna ulaştırmaktadırlar. Çünkü 30 bin öğrencinin eğitim gördüğü Zeve Kampüsü’ne ulaşımda yaşanan zorluklar kronikleşmiş durumdadır. Buna bir de YYÜ Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne giden hasta ve hasta yakınları, işe gidenler de eklenince üniversite kampüsüne ulaşım tam bir çileye dönüşmektedir. Özellikle sabah ve akşam saatlerinde otobüs duraklarında oluşan onlarca metrelik kuyruklar sosyal medyaya da yansımaktadır. Bunun yanında merkez – kampüs hattındaki yetersizlikten dolayı otobüsler tıka basa dolarken öğrenciler ayakta yolculuk yapmak zorunda kalmaktadırlar,” dedi.

Sarısaç ayrıca, büyükşehir belediyesinin de öğrencilerin taleplerine cevap vermediğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversite güzergâhında ulaşım olanakları genişletilebilir, alternatif ulaşım olanakları geliştirilebilir. Özellikle otobüs saatleri ve sayıları, öğrencilerin sabah saatlerindeki derslerine yetişmesine imkân verecek şekilde ayarlanabilir. Çünkü ulaşımda yaşanan sorunlar, trafikte ciddi güvenlik risklerine de neden olduğu gibi öğrencilerin eğitime erişimi ve motivasyonunu da etkilemektedir.”

HDP milletvekili Murat Sarısaç, üniversite öğrencilerinin ulaşım sorununu meclis gündemine taşıdı - van milletvekili sarisac turistik mahallenin yolu neden yok 1634669301

Sarısaç, İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yönelterek, cevaplanması talebinde bulundu:

  • Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğrencilerinin yaşadıkları ulaşım sorunundan haberdar mısınız?
  • Öğrencilerin şikâyet ve talepleri araştırılmış mıdır?
  • Van YYÜ öğrencilerinin kronikleşen ulaşım sorununun çözülmesi amacıyla neden gerekli adımlar atılmamaktadır?
  • Ücretlerin düşürülmesi için herhangi bir adım atılacak mıdır?
  • Van merkezden üniversiteye kadar hat, araç ve sefer sayılarının arttırılması konusunda bir çalışma var mıdır?
  • Üniversite öğrencilerinin ulaşım ücretlerinin düşürülmesi amacıyla herhangi bir adım atılacak mıdır?
  • Van merkez ve YYÜ arasında hızlı ve kaliteli şekilde ulaşım imkânlarının geliştirilmesini sağlayacak herhangi bir çalışma var mıdır?
  • Varsa sorunun çözümü için neler planlanmaktadır?
  • Van merkezden üniversite kampüsüne günlük taşınan öğrenci sayısı kaçtır?
  • Van’da üniversite öğrencileriyle ilgili istatistikler nelerdir?

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
HDP milletvekili Murat Sarısaç, üniversite öğrencilerinin ulaşım sorununu meclis gündemine taşıdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir