1. Haberler
  2. Güncel
  3. Sayıştay raporu: Van ve 4 ilde kayyımların usulsüzlükleri tespit edildi

Sayıştay raporu: Van ve 4 ilde kayyımların usulsüzlükleri tespit edildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sayıştay, kayyım yönetimindeki belediyelerde taşınmazların mevzuata aykırı bir şekilde vakıflara tahsis edildiğini, ihalelerde usulsüzlük yapıldığını, gelirlerin amacı dışında kullanıldığını ve bazı taşınmazların kayıp olduğunu tespit etti. 

Sayıştay, belediyelere ait 2020 yılı denetim raporlarını açıkladı. Sayıştay müfettişleri, belediyelerde yaptıkları incelemelerde birçok usulsüzlük tespit etti. En çok usulsüzlüğün tespit edildiği belediyelerin başında kayyım yönetimindeki belediyeler yer aldı. Müfettişler, kayyım yönetimindeki; Diyarbakır, Van, Mardin, Batman, Yenişehir ve İpekyolu belediyelerinde yaptıkları incelemelerde, mevzuata aykırı birçok işlemin yapıldığını tespit etti.   

Van Büyükşehir Belediyesi 

Van Büyükşehir Belediyesi’ne dair hazırlanan raporda, “Kişilerden Alacakları Hesabında” kayıtlı bulunan Sayıştay ilamlarının tahsilinin sağlanmadığı belirtildi. “Sayıştay ilamları kesinleştikten sonra doksan gün içerisinde yerine getirilir” maddesinin hatırlatıldığı raporda, “Yapılan incelemede 2016 hesap yılına ait Sayıştay ilamıyla tazminine hükmedilen toplam tutarın 3.971.345,63 TL’sinin ve 2017 hesap yılına ait Sayıştay ilamıyla tazminine hükmolunan toplam 1.610.204,04 TL tutar olmak üzere toplam 5.581.549,67 TL’nin henüz tahsil edilmediği anlaşılmıştır” tespitine yer verildi.  Raporda, Otopark inşa ettirilmesi için toplanan paranın amacı dışında kullanıldığı kaydedildi. Raporda, otopark için toplanan gelirlerin sadece otopark inşası için kullanılması gerektiğine işaret edilerek, “Belediyenin mal ve hizmet alımı sonucunda ödemesi gereken tutarı ödemeyip ilgili yüklenicilerden olan otopark geliri alacağı ile mahsuplaşma yoluna gittiği görülmüştür. Söz konusu durum Otopark Yönetmeliği gereği toplanan gelirin takibini imkânsız kılmakla birlikte özel bir amaç ile toplanan bu gelirin amacı dışında kullanılmasına da yol açmaktadır” denildi.  Belediyenin taşınmazlarının satışına dair de kimi tespitler raporda yer aldı. Raporda, belediye ve mücavir alan sınırları içindeki Hazineye ait taşınmazların satış bedellerinden aktarılması gereken payın belediyeye aktarılmadığı ve belediye tarafından da takibinin yapılmadığı ifade edildi.  

Batman Belediyesi 

Kayyım yönetimindeki Batman Belediyesi’ne dair raporda, bankamatiklerin kurulduğu alanların ihalesinin yapılmadığı kaydedildi. Raporda, “Kurumun mülkiyetinde ya da hüküm veya tasarrufunda olan bankamatik alanlarının ihale yapılmaksızın gelir tarifesinde belirlenen tutar üzerinden kiralandığı görülmüştür. (…) Bu yerlerin 2886 sayılı Kanun hükümlerine göre ihale yapılarak kiralanması gerekmektedir” tespitine yer verildi.  Raporda, belediyenin taşınmazları pazarlık usulüyle kiraya vermesinin de mevzuata uygun olmadığına vurgu yapıldı. Raporda, belediyeye ait büfe, taksi durağı, dükkan, ve yazıhane gibi yerlerin pazarlık usulü ile kiraya verildiği bilgisi paylaşıldı.   

Yenişehir Belediyesi 

Kayyım yönetimindeki Diyarbakır Yenişehir Belediyesi’ne ait raporda, belediyenin başka kurumlara tahsis ettiği taşınmazların muhasebe kayıtlarını izlemediği tespit edildi. Taşınmazların muhasebe kayıtlarında izlenmemesi nedeniyle mali tablolarda hesaplar itibariyle hataya neden olduğu kaydedilen raporda, bu durumun “mevzuat hükümlerine uygun olmadığı” ifade edildi.  Raporda, belediye sınırları içerisindeki Hazine taşınmaz satışlarından belediyeye aktarılması gereken paylaşın takibinin yapılmağı ve “Gecekondu Fonu” oluşturulmadığı belirtildi. 

 İpekyolu Belediyesi 

Van İpekyolu Belediyesi’nin taşınmaz kayıt işlemlerini tamamlamadığı tespit edildi. Bu durumun, “Dolayısıyla bilançoda taşınmazlar 7.177.621,42 TL eksik yer almaktadır” neden olduğu ifade edildi. Yine Hazineye ait taşınmazların satışlarından belediyeye aktarılması gereken payların aktarılmadığına işaret edilerek, “Hazineye ait taşınmazların satış bedellerinin tahsil edilen kısmından mevzuatta belirtilen payların belediye hesabına aktarımına ilişkin takibinin yapılması ve bu payların mevzuatta belirtildiği şekilde kullanılması gerekmektedir” uyarısı yapıldı.  

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi 

Sayıştay, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne (DBB) dair hazırladığı raporda da kimi usulsüzlükler tespit etti. Raporda, belediyeye ait çok sayıda taşınmazın vakıf ve derneklere ücretsiz bir şekilde tahsis edildiği belirtildi. Raporda, taşınmazlarının takip ve kontrolünün yönetmelik hükümlerine uygun olarak yapılmadığına dikkat çekildi. Raporda, “Tapuya Kayıtlı Olan Taşınmazlar Formu”nda belediyenin toplam 2 bin 847 adet taşınmazının olduğu, “Tapuda Kayıtlı Olan Taşınmazlar İçin İcmal Cetvelinde” ise toplam 2 bin 667 adet taşınmazın kaydığının olduğu belirtilerek, bu kayıtların tutarlı olmadığı kaydedildi.  Kamu kurum ve kuruluşu sayılmayan vakıf ve derneklere belediye tarafından taşınmaz tahsisinin yapılamayacağına dikkat çekilen raporda, belediyenin sahip olduğu bazı taşınmazların vakıf ve derneklere tahsis edildiği tespitine yer verildi. Raporda, tahsis işlemlerinin mevzuata uygun olmadığı vurgulandı.  

Mardin Büyükşehir Belediyesi

 Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde yaşanan usulsüzlük ve yolsuzluklar Sayıştay raporuna da yansıdı. Belediye ve bağlı Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne (MARSU) ilişkin hazırlanan raporda, belediyede Dicle Elektrik Dağıtım AŞ.’ye muaf olmasına rağmen Elektrik Tüketim Vergisi ödendiği, MARSU denetiminde ise köylülerden hukuka aykırı vergi alındığı ve ihalelerin usulsüz yapıldığı tespitleri öne çıktı. MARSU tarafından yapılan ihalelerin, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu’na (KİK) göre açık ihale usulü ile yapılması gerekirken, mevzuata aykırı şekilde KİK’in 21-b maddesi kapsamında “pazarlık usulü” ile yapıldığı tespiti de raporda yer aldı.   

(MA)

(TYK)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sayıştay raporu: Van ve 4 ilde kayyımların usulsüzlükleri tespit edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. Avatar
    21 Ağustos 2023, 15:02

    […] Kararnamesi ile Karaman’a atanan kayyım vali Hüseyin Engin Saribrahim’in, Iğdır’dan gitmeden önce AKP’li siyasetçilerin […]

    Cevapla