Sıla yeni şarkısını Emînî’ye ithaf etti: Kalksın uyuyanlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ünlü ses sanatçısı Sıla, sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Kalksın Uyuyanlar’ şarkısının klibini Jina Emînî’ye ithaf etti.

İran‘da 22 yaşındaki Kürt kadın Jina Mahsa Emînî’nin ‘ahlak polisi’ tarafından tutuklandıktan sonra katledilmesinin ardından başlayan protestolar tüm dünyaya yayıldı. Şarkıcı Sıla da sözü ve müziği kendisine ait olan ‘Kalksın Uyuyanlar’ şarkısının klibini Emînî’ye ithaf etti.

Ünlü şarkıcı, özgürlük mücadelesi veren dünya kadınlarına seslendiği Türkçe ve İngilizce bir manifesto metni yazdı. Sıla, “Özgürlük başkasına ait değildir şahsidir” dediği o metni klibinden görüntülerle paylaştı.

Bedran Güzel yönetmenliğinde çekilen klibinde Sıla,  Emînî’nin ölümüyle simgeleşen saçlardan oluşan bayrağa da yer verdi. Klip ve iki dilde yayınladığı özgürlük manifestosuyla dünyada yükselen özgürlük mücadelesine desteklediğini belirten şarkıcı, “Dirençli ellerinizi çareyle tutmaya yemin ettim” şeklindeki sözleriyle İran’daki ve tüm dünyadaki kadın mücadelesinin yanında olacağını vurguladı.

Sıla açıklamasında  şu ifadelere yer verdi:

“Özgürlük isyan değildir, koşullara bağlı bilinir, değildir. Özgürlük başkasına ait değildir, şahsidir. Karardır, emeldir, zatendir.

Dayatılana ‘Hayır’ demeyi emin olarak, ürkmeden söylemek, içine çöken kayayı kalbinden çıplak elle fırlatmaktır özgürlük.

Zulmedene akıl, gönül yolu, şifa ve vicdan dilemek, anlamayan herkese anlatmak boynumuzun borcudur.

Hürriyete inancı kırılmış dünyalı bütün kadın kardeşlerim, haysiyetinin peşinde koşan İranlı kadın kardeşlerim, dirençli ellerinizi çareyle tutmaya yemin ettim.

O bayrak bizim.

O bayrak biziz.

Saç savrulan ve haliyle savunulmayandır.

Devran… Döne.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Sıla yeni şarkısını Emînî’ye ithaf etti: Kalksın uyuyanlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir