Silahla tehdit edilen Van vekili Çiftyürek suç duyurusunda bulundu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bundan yaklaşık 10 gün önce silahla tehdit edildiğini kaydeden HEDEP Van Milletvekili Sinan Çiftyürek Diyarbakır Adliyesi’ne giderek suç duyurusunda bulundu.

Halkların Eşitlik Ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili ve Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek bugün Diyarbakır’da savcılığa başvurarak kendisini tehdit eden kişinin kimlik kimliğinin tespitini ve tutuklanmasını isteyerek suç duyurusunda bulundu.

Tehdit edildiği anda yaşananlara ilişkin Rûdaw muhabirinin sorularını cevaplayan Çiftyürek söz konusu tehditte bulunan kişiyi tespit edemediklerini söyledi.

Çiftyürek, “Diyarbakır’da Ofis Marketi geçtikten sonra birinci değil ikinci sokakta, Akkoyunlu Sokakta, arkadaşım önden yürüyordu, o anda bir kişi önüme çıktı, yeleğini açarak bana tabancasını gösterdi. Tabancası yeleğinin altında duruyordu. Gösterdikten sonra yeleğini kapattı. Yeleğinin kanadını kaldırdı, tabancasını gösterdi, 3-4 saniye göz göze geldik. Arkadaşımı çağırdım, dedim ‘bu kişi bana tabanca gösteriyor’. Zaten 3-4 saniyede oldu bütün bunlar. Bu kişi yanımızdan geçip, yürüdü gitti. Biz de arkadaşımla birlikte arabaya binip gittik. Hiç konuşmadı sadece göz göze geldik” diye konuştu.

‘Soruşturma açılmasını ve olayın açıklığa kavuşturmasını istiyoruz’

HEDEP Van Milletvekili Çiftyürek, tehdidin yaşandığı yerde kameralar olduğunu kaydetti. Suç duyurusunda bulunmadan önce konuyu Meclis’e taşıdıklarını ifade eden Çiftyürek, “Diyarbakır Emniyetine seslendik, Valiliğe seslendik. Bu kişinin tespit edilerek cezalandırılamasını talep ettik. İsteseniz bu olayı açıklığa kavuşturabilirsiniz dedik. O sokakta kameralar var dedik; ancak çağrılarımıza cevap verilmedi, bize dönen olmadı. Şimdi soruşturma açılmasını, olayın araştırılmasını ve açıklığa kavuşturmasını istiyoruz” dedi.  

Tehditlerden korkmadığını ifade eden Çiftyürek şöyle devam etti:

“Diyarbakır istihbaratı, polisi, emniyeti bu olayı açıklığa kavuşturmazsa töhmet altında kalacaktır. Korkmuyoruz. Bu tehlike bütün siyasi kadrolar için var zaten. Silahlı saldırılar bugüne kadar neyi halletti? Seçildiğimiz günden beri ben de diğer HEDEP Milletvekilleri de Kürt sorununu Mecliste gündeme getiriyoruz. Bundan bazı kişiler rahatsız oldu ve bu şekilde bir tehdit gerçekleşti. Yine de çağrımız şudur: Diyoruz ki siz 100 yıldır Kürt kadrolarını dövdünüz, neyi hallettiniz? Bize silah göstermeyin, çözüm yolunu bize gösterin. Çözüm yolu neresi? Biz çözüm yeri olarak Meclisi gösteriyoruz. Biz Kürt meselesini, Kürdistan meselesini Mecliste gündeme getireceğiz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Silahla tehdit edilen Van vekili Çiftyürek suç duyurusunda bulundu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir