‘Son Kürdistan prensesi’ 104 yıllık emaneti devretti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mesud Barzani ile görüşen Botan Beyliği’nin son prensesi Sinemxan Bedirxan, 104 yıldır yanında bulundurduğu emaneti Kürdistan bayrağını Barzani’ye teslim ettiğini duyurdu.

Botan Beyliği’nin son prensesi Sinemxan Bedirxan dün Erbil’in Selahaddin İlçesinde Başkan Mesud Barzani ile görüştü.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bedirxan, sıcak karşılamadan ötürü Başkan Barzani’ye teşekkür ederek, 104 yıldır kendisinde emanet duran Kürdistan Bayrağı’nı Barzani’ye teslim ettiğini söyledi.

Sinemxan Bedirxan, “Dedem Mir Emin Eli Bedirxan ve arkadaşları tarafından dalgalandırılan 104 yıl önce dalgalandırılan bayrağı, Kürdistan’daki dağ ve ovalarda dalgalandırılsın diye bugün kardeşim ve Kürdistan Özgürlük Hareketi lideri Başkan Mesud Barzani’ye emanet ediyorum” diye yazdı.

Bedirxan, 2015’te Rûdaw’a verdiği bir demeçte, Kürdistan bayrağı fikrinin 1919’da Kürt Teali Cemiyeti’nden çıktığını söylemişti.

Sinemxan Bedirxan, “Doğrusu 1930’larda bir sembol olarak ortaya çıkan bu bayrağı, Kürtler korudu ve bugüne kadar geldi. 1990 öncesinde de bu bayrak Güney Kürdistan’da vardı” dedi.

Sinemxan Bedirxan kimdir?

Botan Miri Bedirxan’ın torunu Celadet Eli Bedirxan’ın kızıdır.

Sinemxan Bedirxan, 21 Mart 1938’de Şam’da dünyaya geldi. 22 Ağustos 1959’da Kürt yazar Salah Sadullah’la evlendi. Yıllarca Kerkük ve Bağdat’ta yaşadı. Bağdat’ta Birleşmiş Milletler Merkezi’nde ve İnternational School’da Fransıca öğretmenliği yaptı.

Sinemxan, Kürtçe, Türkçe, Arapça, Fransızca, Almanca ve İngilizce biliyor. Azad ve Dilnaz adlarında iki çocuğu var. Sinemxan Bedirxan, başkent Erbil’de yaşıyor.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
‘Son Kürdistan prensesi’ 104 yıllık emaneti devretti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir