Soru soran muhabire ‘İşine bak’ diyen Bahçeli’ye tepki yağdı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinan Ateş cinayetini soran VOA muhabirine ‘İşine bak’ diyen Bahçeli‘ye tepki yağdı. Sosyal medyada basın meslek örgütleri, “Bizim işimiz tam olarak bu; beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak!” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, gazetecilerin; öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ile ilgili TBMM’de yönelttiği soruya “İşine bak” yanıtını vermesi basın meslek örgütlerinde tepkiye yol açtı.

MHP Lideri Bahçeli bugün TBMM Grup toplantısı sonrasında salondan ayrılıp koridora çıktığı sırada Amerika’nın Sesi / VOA muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu’nun Ankara’da 30 Aralık’ta öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ile ilgili sorusuna ise “İşine bak, haydi” karşılığını verdi.

Bahçeli’ye tepki gösteren basın meslek örgütlerinden yapılan açıklamalar şöyle:

‘Gazeteciyi engellemek soruları ortadan kaldırmaz’

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici: Gazetecinin sorusuna vereceği yanıtı olmayan siyasetçi böyle yapar… Azarlayarak, tartaklayarak cevap vermiş olmaz… Gazeteciyi engellemek soruları ortadan kaldırmaz… 

‘Suçunu örtmeye çalışan her siyasetçi gibi kara çalmaya çalışıyorlar’

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Genel Sekreteri Kenan Şener: TBMM’de gazeteciye şiddeti de gördük, sonra da suçunu örtemeye çalışan her siyasetçi gibi kara çalmaya çalışıyorlar. Yıldız Yazıcıoğlu her gazetecinin yapması gerekeni yapıp soru soruyordu. Meclis muhabirleri uyarıyor. Kimin gazeteci olduğuna siyasetçiler karar veremez.

‘Gazetecilerin görevi susmak değil konuşmak ve yazmaktır’

Parlamento Muhabirleri Derneği: Bugün karanlık eller tarafından katledilişinin 30. yılında saygıyla andığımız Uğur Mumcu ‘İnsanlar sadece konuştukları şeylerden değil sustukları şeylerden de sorumludurlar’ diyor. Gazetecilerin görevi susmak değil konuşmak ve yazmaktır. En temel işleri de soru sormaktır.

Bugün MHP grup toplantısı çıkışında, geçtiğimiz haftalarda da İYİ Parti ve CHP grup toplantılarında, gazetecilerin liderlere soru sorma girişimlerinin hoyratça hatta fiziki müdahaleye varacak kadar ileri gidip, engelleme girişimleri dikkat çekmektedir. İşlerini yaptıkları sırada gazeteci arkadaşlarımıza, liderlerin çevresinde bulunan görevlilerin orantısız güç kullanarak müdahalede bulunması kabul edilemez. Genel başkanların da iradesi dışında, soru beğenmek ya da beğenmemek, hangi sorunun sorulacağına ya da sorulmayacağına karar vermek, bu görevlilerin işi değildir.

Çalıştıkları kurumların kimliği, duruşu ne olursa olsun, gazeteci arkadaşlarımıza yönelik şiddete varan müdahaleleri kınıyor ve reddediyoruz. Meslektaşımızın sorularını yeniden soruyoruz: Meclis’te karar alınmazsa Erdoğan’ın üçüncü kez aday olamayacağı tartışılıyor. Çözüm nedir? Sinan Ateş cinayetiyle ilgili iddialara ne diyorsunuz?

Meclis’te, sokakta ve iş yerlerinde gazeteciler sürekli saldırıya uğruyor. Üyemiz Yıldız Yazıcıoğlu’na yönelik tutum yeni değil. Biz ne olursa olsun işimize bakmaya devam edeceğiz. Gazeteciler gazetecilik yapmayı sürdürüyor, sürdürecek. 

‘Beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar’

DİSK Basın-İş: Meclis’te Devlet Bahçeli’ye soru soran üyemiz Yıldız Yazıcoğlu vekillerin müdahalesine maruz bırakıldı. Bahçeli ise ‘İşine bak’ yanıtı verdi. Bahçeli’ye hatırlatırız, bizim işimiz tam olarak bu! Beğenseniz de beğenmeseniz de gazeteciler soru sorar, soracak! 

‘Basın hürdür, sansür edilemez!’

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şubesi: İşimizi yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. İşimizin yüz akı Yıldız Yazıcıoğlu’na yapılanı kabul etmiyoruz. Yıldız Yazıcıoğlu’na Yüce Meclis’in çatısı altında yapılan saldırıyı kınıyoruz. Basın hürdür, sansür edilemez! 

Gazetecilikte Kadın Koalisyonu: Gazetecilerin işi haklarında açılan davalarla mücadele etmek gibi görülse de onların asıl görevi kamuyu aydınlatan sorular sormaktır. Yıldız Yazıcıoğlu’na yapılan bu saygısızlık kabul edilemez. Gazeteciler kimsenin kuklası değildir, soru sormaktan alıkonulamazlar.” 

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Soru soran muhabire ‘İşine bak’ diyen Bahçeli’ye tepki yağdı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir