1. Haberler
  2. Güncel
  3. TBMM’de ‘Cinsel İstismar’ın önlenmesine dair komisyon kurulacak

TBMM’de ‘Cinsel İstismar’ın önlenmesine dair komisyon kurulacak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de 6 yaşında bir kız çocuğunun cinsel istismara uğraması olayı ile her türlü çocuk istismarının önlenmesine ilişkin araştırma komisyonu kurulması, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İstanbul’da İsmailağa Cemaati‘ne mensup Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken Kadir İstekli ile ‘evlendirdiği’ ortaya çıkmıştı. Buna göre 29 yaşına gelen H.K.G konuyu yargıya taşımıştı. Türkiye gündeminde infiala neden olan olayın ardından başlatılan soruşturma kapsamında Gümüşel ve İstekli yakalanarak tutuklandı. Adli süreç devam ederken TBMM‘den istismar olayının araştırılması kararı çıktı.

Genel Kurulda, siyasi parti gruplarının, çocuk istismarlarının araştırılmasına ilişkin önergeleri, birleştirilerek ele alındı.

İYİ Parti Grubu adına söz alan Antep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz, Türkiye’de çocuk ihmali ve istismarı vakalarında artışın en önemli nedeninin son yıllarda giderek yaygınlaşan yoksulluk ve ekonomik kriz olduğunu söyledi. Filiz, çocukların istismardan korunması için önleyici ve koruyucu yaklaşıma sahip, etkili, çocuk odaklı, hak temelli, bütüncül bir çocuk koruma sistemi ve sistemi denetleyecek bağımsız bir izleme mekanizmasının etkin şekilde kurulmasını önerdi.

‘Kız çocukları kendilerinden büyük erkeklerle evlendiriliyor’

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise, erken yaşta evliliğe sürüklenen çocukların, sistematik olarak evlendirildikleri kişinin ve bu kişinin ailesinin fiziksel ve psikolojik şiddetine maruz kaldığını söyledi. Kerestecioğlu, “Kız çocukları çoğunlukla kendilerinden büyük erkeklerle evlendiriliyor. Çoğu hiçbir cinsel bilgi sahibi olmadan evlendirilen çocuklar, evlendirildikleri erkeklerin cinsel saldırısına uğruyor ve pek çok sağlık sorunuyla da karşı karşıya kalıyor. 15-19 yaş arası genç kızlarda birinci sırada ölüm nedeni, hamilelik ve doğumun yol açtığı sorunlar” ifadelerini kullandı.

‘İstanbul sözleşmesi kadın ve çocukları koruyan en güçlü mekanizma’

Kerestecioğlu, İstanbul Sözleşmesi’ni, kadınların ve çocukların şiddetten ve istismardan korunmasını sağlayan en güçlü mekanizma olarak nitelendirerek, “Sözleşmeden çıkılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunun reddi kararı, karar daha yayınlanmadı ve elimize geçmedi ama haberlerde görülüyor ki Danıştay tarafından onandı. Aslında herkes bundan utanç duymalı. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığından beri denetimsizlik arttı ve artık ne kadın cinayetleri ne çocuk istismarları konusunda sağlıklı veriler ediniyoruz” dedi.

‘Komisyon aracılığıyla aklamak istiyorsanız buna izin vermeyeceğiz’

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, kürsüde, 3 Kasım 2016 tarihli “Başta Cinsel İstismar Olmak Üzere Çocuklara Yönelik Her Türlü İstismar Olaylarının Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Raporu’nu” göstererek, “Bir vakıftaki istismar vakasından sonra kamuoyu baskısıyla yine böyle benzeri bir komisyon kurulacak. Bu komisyonda, tıpkı KAİMDER’de, tıpkı Ensar’da olduğu gibi süreci uzatarak, ipe un sererek, orada yaşananları komisyon aracılığıyla aklamak istiyorsanız, buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

‘İddiaları hiçbir vicdan kabul etmez’

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan da, iddiaları hiçbir vicdanın kabul etmeyeceğini belirtti. Olayın yargıya intikal ettiğini, atılı eylemin tüm boyutlarıyla değerlendirileceğini ve yargının kararını vereceğini dile getiren Arslan, mağdurenin 4 Aralık 2020’de 6 yaşındaki çocuğuyla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ait kadın konukevinde kalmaya başladığını, eşinin kendisi ve çocuğu hakkında kayıp ilanı vermesi ve can güvenliği riski bulunması nedeniyle 8 Aralık 2020’de başka bir ilde bulunan kuruluşa naklinin sağlandığını anlattı.

Yapılan görüşmelerin ardından, komisyon kurulması kabul edildi; tüm siyasi partiler olumlu yönde oy kullandı. 19 üyeden oluşacak komisyonun çalışma süresi 3 ay olacak ve gerektiğinde Ankara dışında da çalışabilecek.

Şentop: Hayırlı olsun

Kararın ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Çocuk istismarını bütün boyutlarıyla ele alacak araştırma komisyonu, TBMM’de oy birliğiyle tüm partilerin katılımıyla kuruldu. Hayırlı olsun. Çocuklarımıza güven ve huzur dolu bir dünya kurmak, hepimiz için ortak ve hayati bir sorumluluktur” ifadelerini kullandı.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TBMM’de ‘Cinsel İstismar’ın önlenmesine dair komisyon kurulacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir