Titanik’ten 110 yıl sonra yeni görüntüler

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Batmaz” denilen ve iddialı bir şekilde yolculuğa başlayan ancak 1912‘de bir buz dağına çarparak Kuzey Atlantik sularına gömülen Titanik’in yeni görüntülerine ulaşıldı. Bir dalış şirketi tarafından çekilen görüntüler, 12 Nisan 1912’den beri görülmemiş detayları içeriyor.

Sinema dünyasının da hikayesine kayıtsız kalamayıp tüm dünyada gişe rekorları kıran bir yapıma konu olan Titanik, yeni görüntüleriyle heyecan yarattı. 110 yıl önce trajik bir kaza sonucu batan geminin enkazı sık sık ziyaret edilirken son keşifte yakalanan görüntüler hayranlık yarattı.

Dalış gezi şirketi OceanGate Expeditions tarafından çekilen görüntüler, 12 Nisan 1912’den beri görülmemiş olan detayları yakalıyor. Görüntülerde; geminin 200 kiloluk çapa zinciri, dev iskele çapası ve gemi ikiye ayrılıp Kuzey Atlantik’te battığında deniz tabanına düşen tek uçlu bir kazan yer alıyor.

Ekip, tarihi gemiyi en yüksek video çözünürlüğünde, 8.000 piksel genişliğinde (8k) filme aldı ve böylece görüntü kalitesini kaybetmeden belirli alanlara yakınlaştırılmasına olanak tanıdı. Görüntülerin elde edildiği gezi, OceanGate Expeditions’ın, uzmanlar ve araştırmacılarla birlikte, Titanik’e yaptığı ikinci yıllık keşif gezisi.

Titanik’ten 110 yıl sonra yeni görüntüler - titanik son goruntuler2

Mayıs ayında başlayan ve haziran ayında sona eren sekiz günlük gezide her bir uzmanın koltuğunun maliyeti ise 250 bin dolar.

OceanGate Expeditions Başkanı Stockton Rush, yaptığı açıklamada, “8k görüntüdeki şaşırtıcı ayrıntı, 2023 ve sonrasında yeni görüntüler yakalarken, bilim insanları ve deniz arkeologlarından oluşan ekibimizin Titanik’in çürümesini daha kesin bir şekilde karakterize etmesine yardımcı olacak” dedi.

Batmaz gemi olarak adlandırılan Titanik, 14 Nisan 1912’de İngiltere’nin Southampton kentinden New York’a ilk yolculuğunda battı. Dev gemi bir buzdağıyla çarpıştı ve sonunda 2.224 yolcu ve mürettebattan 1.517’si öldü.

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Titanik’ten 110 yıl sonra yeni görüntüler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir