TJA 8 Mart programını açıkladı: Van dahil 5 kentte miting

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TJA 8 Mart programını açıklayarak, 8 Mart’ta Van dahil 5 kentte miting düzenleyeceklerini duyurdu. Tevgeren Jinen Azad (TJA) “Jin Jiyan Azadî ile 8 Mart’a Doğru” ve “Jin Jiyan Azadî ile Özgürlüğe Doğru” şiarlarıyla 8 Mart programını açıkladı. Yapılan açıklamada Serhat bölgesinde kadınlar çeşitli eylemlerle alanlarda olacaklarının altının çizdi.

TJA tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün itibariyle Batman ve İzmir’de kitlesel kadın yürüyüşleriyle 8 Mart Kadınlar Günü’nün startının verileceğinin altını çizdi. İki ilde verilecek startlardan sonra tüm iller de kendi startını verecek olan TJA, 8 Mart programlarını da kamuoyu ile paylaşacak.

Belirlenen merkezi program şu şekilde:

 

“TJA 8 Mart Cuma günü Diyarbakır, Batman, Kızıltepe, Cizre, Van ve Mersin’de; 9 Mart Cumartesi günü de Adana Kadın Platformu ile birlikte kitlesel kadın mitingleri gerçekleştirecek. Elâzığ Karakoçan, Kars merkez, Iğdır, Ağrı, Hakkâri ve Dersim’de güçlü kadın buluşmaları gerçekleştirecek.

İzmir, İstanbul, Mersin, Adana, Antep, Ankara, Manisa, Aydın, Kocaeli, Antalya ve Hatay’da feminist gece yürüyüşlerini örgütleyerek, kendi renkleri ile yürüyüşlere katılım sağlayacak.

8 Mart boyunca onlarca kadın şöleni gerçekleştirilecek. Bingöl, Bitlis, Ağrı, Erzurum, Van, Iğdır, Kars, Ardahan, Hakkâri, Van, Muş, Urfa, Antep, Adıyaman, Maraş, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak, Amed, Malatya, Adana, Mersin, Osmaniye, Aydın, Manisa, İzmir, Antalya, Yalova, Gebze, Bursa, İstanbul illerinin merkez ve ilçelerinde kadın şölenleri ve buluşmaları gerçekleştirilecek. Yine 8 Mart haftası boyunca birçok il ve ilçeye bağlı köylerde kadınlarla birlikte 8 Mart buluşmaları gerçekleştirilecek.

8 Mart haftası boyunca panel, seminer, eğitim programları ve müzik dinletileri yapılacak, kadın tiyatroları sergilenecek. Sokaklarda 8 Mart stantları kurulacak, 8 Mart broşürleri dağıtılacak. Mahallelerde kadın toplantıları gerçekleştirilecek. Hapishanelerdeki kadın siyasi tutsaklarla dayanışma etkinlikleri yapılacak ve Adalet Nöbeti’ndeki annelerin eylemleri ziyaretlerle desteklenecek. Kadın seçim bürolarında kendimizi, kentimizi kayyumlardan alıp birlikte nasıl yöneteceğimizin tartışmaları yürütülecek.”

‘Her yerde kadınların sesi olacağız’

TJA, 8 Mart boyunca her yeri kadın rengine büründürerek eylem ve mücadele halinde olacaklarını vurguladı. 8 Mart boyunca yapılacak her etkinlikte katledilen, kaybedilen, intihara sürüklenen, şiddete uğrayan, hapishanelerde rehin alınan, mobbinge uğrayan, işinden edinen, ekonomik krizle boğuşan, yaşam alanı talan edilen kadınların sesi olacağı kaydedildi.

TJA, İran’da idam edilen kadınların, özgürlük bayrağına dönüştürdükleri bir tutam saçları olacaklarına da dikkat çekerek, “Kadınlara yöneltilen özel savaş politikaları ile mücadele halinde olacağız” dedi. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecride dikkat çekilen açıklamada, “Fiziki özgürlüğünün sağlanması ve Kürt sorununa demokratik barışçıl çözüm talebiyle açlık grevine giren kadın tutsakların taleplerini sahada yükseltmek için dilleri olacağız. Haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı Adalet Nöbeti’nde olan annelerin taleplerini yükselteceğiz” diye vurgulandı.

Açıklamada donmalarla şunlara vurgu yapıldı:

“8 Mart vesilesiyle; hayatlarımıza dayatılan faşist, dinci, cinsiyetçi, gerici ve milliyetçi çizgiyi daha fazla teşhir edeceğiz ve bu zihniyetle mücadele kararlılığını yeniden açığa çıkaracağız. Yaşasın 8 Mart, yaşasın mücadele ve dayanışma günümüz.”

Serhat News

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TJA 8 Mart programını açıkladı: Van dahil 5 kentte miting

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir